A
a

Koncerty

Czerwone Gitary (na Dzień Matki)

Z okazji pięknego święta - Dnia Matki, zaprosiliśmy do nas wyjątkowych artystów! Na naszej scenie zagrają legendarne Czerwone Gitary.

3 stycznia 1965 roku, w kawiarni „Cristal” w Gdańsku – Wrzeszczu, między godz. 11.00 a 14.30 powołana została do życia grupa muzyczna o nazwie „CZERWONE GITARY”. Pierwszy skład zespołu stanowili Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski.

W tym samym roku występowali w sopockim „Non-Stopie”. Było to jedyne miejsce w Polsce, gdzie w okresie wakacji można było zobaczyć i posłuchać czołowych wykonawców rocka. W tym składzie nagrali swoją pierwszą płytę. Znajdowały się na niej 4 piosenki: „Bo ty się boisz myszy”, „Taka jak Ty”, „Licz do stu” i „Pluszowe niedźwiadki”. Nazwali się „Czerwone Gitary”- bo taki był kolor gitar, na których grali. Gościnnie występował z nimi – Seweryn Krajewski. W kwietniu 1965 roku nagrywają po raz pierwszy dla Polskiego Radia, a jesienią ruszają w swoją pierwszą trasę koncertową pod hasłem „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce”.

W grudniu z powodu „kłopotów z wojskiem”(ukrywał się pod pseudonimem „Janusz Horski”) odchodzi od Zespołu Henryk Zomerski, a jego miejsce zajmuje Seweryn Krajewski.

Na pierwszych plakatach i zdjęciach Zespołu nie ma sylwetek i nazwisk Seweryna Krajewskiego i Jurka Skrzypczyka, ponieważ ujawnienie faktu ich występów w tzw. Zespole „big-bitowym”, było w owym czasie równoznaczne ze skreśleniem obu z listy uczniów szkoły muzycznej. Dla bezpieczeństwa obaj muzycy występowali pod pseudonimami: S. Krajewski, jako Robert Marczak, J. Skrzypczyk, jako Jerzy Geret.

Aktualny skład Zespołu:

Jerzy Skrzypczyk

– perkusja, wokal – zagrał wszystkie koncerty z Czerwonymi Gitarami.

Arkadiusz Wiśniewski

– gitara basowa, wokal, aranżer– w zespole od 2002.

Mieczysław Wądołowski

– gitara akustyczna, wokal – w zespole od 1997.

Marcin Niewęgłowski

– gitara solowa, wokal

***

Marek Jabłoński

– gitara – muzyk promowany przez zespół.

 

Repertuar:

19:00
Główna
Cena: 120 zł
23 maja
g. 19:00
BILETY: 120 zł
100 zł z Kartą Mieszkańca