W galerii Kamienicy Sztuki prezentujemy efekty projektu "DAJ SIĘ UCHWYCIĆ! Zostań częścią wystawy portretów".
O PROJEKCIE:
Nazywam się Aleksandra Maj. Jestem fotografką, a także inicjatorką wielu nietuzinkowych projektów i wydarzeń kulturalnych. Moja wyobraźnia nie zna granic – odważne pomysły, pozornie nierealne wizje, nieustanne dążenie do tworzenia rzeczy pięknych i poruszających to codzienny krajobraz moich myśli.
Mam za sobą ponad 15 lat zawodowej pracy z aparatem w ręku. Fotografuję, ale też kreuję – stworzyłam Studio Latającego Masła, które ożywiło przestrzeń miejską potańcówkami na trawie czy fortepianowym koncertem na plaży w samym sercu miasta. Organizacja wydarzeń, potrzeba dokumentowania, naturalna zdolność do komunikacji i czułość na ludzkie historie – wszystko to sprawiło, że narodził się projekt Portret Wejherowian, a później jego kontynuacja – Portret Polaka.
Uchwyciłam w swoich kadrach ponad tysiąc twarzy. Każda z nich – inna, wyjątkowa, pełna znaczenia. Doświadczenia te uświadomiły mi, że ta podróż powinna mieć dalszy ciąg. I że granice – narodowe, kulturowe, językowe – nie mają tu znaczenia. Tak powstała idea Human Portrait – międzynarodowej galerii portretów, której wspólnym językiem będzie człowieczeństwo.
Czy to zbyt śmiałe? Może. Potencjał jednak – zarówno artystyczny, jak i społeczny czy badawczy – jest ogromny. Czuję, że to układanka, której elementy wciąż odnajduję i składam z olbrzymią uważnością.
Chcę zacząć od miejsca, które jest mi najbliższe – od Wejherowa. Planuję zorganizować wydarzenie, podczas którego mieszkańcy będą mogli przyjść, usiąść przed obiektywem i dać się sportretować
w czarno-białej, prostej formie. Chcę, by ich twarze stały się częścią większej opowieści – częścią Human Portrait, galerii ludzi z całego świata.
To projekt o uważności, tożsamości i pięknie, które tkwi w każdym z nas.
Prace powstałe w ramach projektu możecie oglądać do 23 czerwca.
Repertuar: