„Piosenka jest dobra na wszystko” – przekonywał Jeremi Przybora. Magda Smalara postanowiła pójść za tą myślą i zbadać terapeutyczną moc słowa śpiewanego.
Posiada odpowiednie kompetencje – w 2022 roku obroniła (z wyróżnieniem!) rozprawę doktorską pod tytułem: Rola i znaczenie interpretacji aktorskiej w przekazie piosenki jako związku muzyki ze słowem na przykładzie wybranych utworów z tekstem Agnieszki Osieckiej, składających się na recital „Kobiety, których nie ma”. Nie zamierza wszakże tym razem ograniczać się do twórczości Agnieszki Osieckiej, jakkolwiek bliskiej jej sercu, choć na pewno jednym z gwoździ programu będzie szlagier „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, podany jako przykład piosenki-paradoksu, stawiającej w tytule tezę i tezie tej zaprzeczającej swą formą. Pojawią się też inne bardzo znane i mniej znane utwory, pochodzące z rozmaitych obszarów geograficznych, literackich i duchowych, wszystkie zaś zostaną zaśpiewane w jednym celu – by dostarczyć obciążonym rzeczywistością widzom rozrywki, a może nawet czegoś więcej…?
W przerwach między śpiewaniem dr Smalara serwować będzie arcyzabawne pogadanki o piosenkach, ich funkcji i pochodzeniu, o życiu, o miłości i w ogóle o wszystkim, co dzisiaj może zainteresować widownię. Być może okaże się, że piosenka nie jest wcale dobra na WSZYSTKO – nie uleczy egzemy ani raka, nie pomoże osobom dotkniętym depresją, może wszakże doraźnie poprawić nastrój, a to w dzisiejszych czasach całkiem niezłe osiągnięcie.
Za muzyczną stronę przedstawienia odpowiada dr Urszula Borkowska, w zespole muzycznym oprócz niej mgr Wojciech Gumiński i mgr Marcin Słomiński.
WYSTĘPUJĄ:
Magda Smalara – wokal
Urszula Borkowska – instrumenty klawiszowe
Wojciech Gumiński – kontrabas, gitara basowa
Marcin Słomniński – perkusja
TWÓRCY:
Scenariusz – Magda Smalara
Aranżacje i kierownictwo muzyczne – Urszula Borkowska
Produkcja; PiArt Studio Marta Jachnik
Sponsorzy: Dr Irena Eris, Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.
Repertuar: