A
a

Projekty

2017 – MY – otwarci na teatr

Projekt zrealizowany w okresie: 01.05 – 15.10.2017 r.

Wejherowskie Centrum Kultury otrzymało dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura na realizację projektu „My – otwarci na teatr” w ramach konkursu „Sieć kultury 2017” organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Projekt zrealizowano w partnerstwie z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Jana Siestrzyńskiego w Wejherowie.
Bezpośrednimi adresatami projektu byli uczniowie Ośrodka, amatorzy wykazujący potencjał w strefie artystycznej i aktorskiej.

Miejsca realizacji projektu:
1) Filharmonia Kaszubska/Wejherowskie Centrum Kultury
2) Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Jana Siestrzyńskiego w Wejherowie
3) Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Głównym celem projektu było pobudzenie kreatywności i wzrost motywacji do tworzenia dzieł artystycznych przez osoby niesłyszące i słabosłyszące będące uczniami Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie.

Projekt zakładał przygotowanie spektaklu lalkarskiego, pantomimicznego i żywego planu przez młodzież niesłyszącą i słabosłyszącą z OSW nr 2 w Wejherowie oraz poznanie teatru za kulisami.

W ramach przedsięwzięcia zrealizowano:

5 warsztatów z zakresu:
– Ruchu – prowadzący Karol Formela (m.in. świadomość ciała, świadomość użycia zmysłów.)
– Tworzenia scenariusza – prowadząca Magdalena Hierowska (uczestnicy stworzyli scenariusz spektaklu pod okiem eksperta)
– Tworzenie lalek teatralnych, które wykorzystano w spektaklu– prowadząca Tatiana Skumiał
– Animacji lalką – prowadząca Joanna Stoike-Stempkowska (uczestnicy pod okiem eksperta poznali tajniki gry lalką)
– Tworzenia perkusjonaliów – prowadząca Dorota Muża-Szlas (uczestnicy stworzyli perkusjonalia wykorzystując przedmioty użytkowe z aktywnym użyciem, które wykorzystano podczas spektaklu)
Zajęcia w terenie – oparte na kreatywnym poszukiwaniu elementów scenografii do spektaklu w terenie – otoczenie przyrodnicze. itp.
Wizyta w Teatrze Muzycznym w Gdyni – poznanie teatru za kulisami.
Spotkanie z aktorem Teatru Muzycznego, który opowiadał o swojej pracy.
Spektakl dla otwartej publiczności, jako efekt przeprowadzonych warsztatów i prób.

W reżyserię spektaklu oprócz eksperta w tej dziedzinie – Karola Formeli, zaangażowany został również edukator z OSW nr 2 w Wejherowie (również jako tłumacz i opiekun grupy). Obie osoby obecne były na każdym etapie realizacji projektu. Dzięki możliwości uczestniczenia w procesie powstawania dzieła pod okiem eksperta edukator z Ośrodka po zakończeniu projektu mógł pokierować grupą, kontynuować, pobudzać działania w zakresie twórczości artystycznej wśród uczniów.

Projekt zrealizowany w ramach „Sieci kultury”, która jest częścią ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. Program jest prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury, a jego operatorem w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.

SPEKTAKL ONIRA

Koncept złego snu, z którego się przebudzamy jest wszystkim znany… senna atmosfera w onirycznym pełnym niepokoju klimacie. Onira to spektakl o ludziach, którzy nie widzą, nie słyszą i nie mówią o niektórych problemach przez co żyją w swoistym koszmarze życia codziennego.

Onira to amatorski spektakl zrealizowany w ramach projektu „My-otwarci na teatr” z elementami pantomimy i animowaniem lalki, który powstał we współpracy z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Jana Siestrzyńskiego w Wejherowie pod kierunkiem profesjonalnych instruktorów warsztatowych. Rywalizacja i gonitwa za pracą tylko po to by unosić się na powierzchni to koszmar rzeczywistości. Od 8:00 do 16:00, od 8:00 do 16:00, od 8:00 do 16:00 praca, dom, praca, dom to zapętlenie wszystkim znane prawda…? a co gdyby tak się przebudzić….? czy uda nam się wstać ? czy jesteśmy zbyt na to leniwi. Obudzić się rano faktycznie wymaga odwagi….za to wschód słońca …

REŻYSERIA I CHOREOGRAFIA / KAROL FORMELA
MUZYKA / YELLEN DJ SET
WSPÓŁREŻYSERIA / ROMUALDA WENTA

WYSTĄPILI / Agnieszka Soroka / Krystian Buza /
Daria Pietrasik / Dastin Tarnosch / Ewa Kloka /
Julia Wrońska / Karolina Okroj / Marzena Fiszk Borzyszkowska /
Piotr Kiedrowski / Wiktoria Wiącek

Lider projektu: Wejherowskie Centrum Kultury
Partner projektu: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Jana Siestrzyńskiego w Wejherowie