A
a

Festiwale

KULEJ. DWIE STRONY MEDALU

Zapraszamy na WEJHEROWSKIE REPLIKI FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI.

Wejherowskie Centrum Kultury dwudziesty raz włącza się w to największe święto polskiego kina. Znów będzie można zobaczyć na ekranach naszych sal kinowych wybrane premierowe filmy, które startują w konkursach festiwalu.

W Wejherowie zaprezentujemy:

23.09 RZECZY NIEZBĘDNE

reż. Kamila Tarabura, czas trwania 1 godz. 45 min

Ada, ceniona dziennikarka, otrzymuje przesyłkę z dedykowaną jej autobio- graficzną książką opisującą traumę z dzieciństwa. Okazuje się, że autorką jest jej koleżanka z lat szkolnych, Roksana. Kobiety wyruszają w podróż do miasteczka, w którym dorastały, aby skonfrontować się z przeszłością i zamknąć niezałatwione sprawy, które kładą się cieniem na ich życiu.

Film jest pełnometrażowym debiutem reżyserki.

24.09 IDŹ POD PRĄD

reż. Wiesław Paluch, czas trwania1 godz. 39 min

Druga połowa lat siedemdziesiątych. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej szkoły Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Zakładają zespół KSU. Grają zbuntowaną muzykę i jednocześnie przeszczepiają na grunt zapyziałej gminy elementy londyńskiej „kultury punk”. Działania chłopców zostają zauważone przez SB. Podczas przesłuchania Siczki oficer Jerzy Majak daje mu do zrozumienia, że w Ustrzykach Dolnych żadnego „punka” nie będzie. SB uruchamia akcję „Żyletka”, mającą na celu rozpracowanie zespołu…

25.09 MINGHUN

reż. Jan P. Matuszyński, czas trwania 1 godz. 34 min

Jurek (poruszająca kreacja Marcina Dorocińskiego) wraz ze swoim teściem Benem (Daxing Zhang) konfrontuje się ze stratą bliskiej osoby i decyduje odprawić chiński rytuał minghun, tzw. zaślubin po śmierci. Bohaterowie ruszają w emocjonalną podróż, której celem jest znalezienie idealnego partnera na wieczność.

Zderzenie odmiennych kultur ma pomóc uświadomić zarówno filmowym postaciom, jak i widzowi, że bez względu na pochodzenie wszyscy przynależymy do jednej człowieczej rodziny. Minghun to opowieść o nadziei, miłości i poszukiwaniu sensu życia oraz tego, co nastaje po nim.

Film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego (Ostatnia Rodzina, serial Król) według scenariusza Grzegorza Łoszewskiego (Komornik) w ironiczny sposób konfrontuje nas ze stratą, własnymi przekonaniami i duchowością. To poruszające, czułe i osobiste kino, które opowiada o najważniejszych wartościach w życiu człowieka, dając widzowi to, co w naszych czasach najpotrzebniejsze – nadzieję.

26.09 DZIEWCZYNA Z IGŁĄ

reż. Magnus von Hor, czas trwania 1 godz. 55 min

Karoline, młoda pracownica fabryki, stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciąże, traci pracę i jest pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar – charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują nić porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokującą prawdę o swojej mocodawczyni.

27.09 SIMONA KOSSAK

reż. Adrian Panek, 1 godz. 40 min

Simona Kossak, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta, nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Poznaje tam fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i… potrzebę wolności. Jednak jej wyobrażenia o pracy przy- rodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.

UWAGA!!! Treści niepokojące dla widzów: alkohol, seks, wulgarny język

28.09 KULEJ. DWIE STRONY MEDALU

reż. Xawery Żuławski, czas trwania 2 godz. 28 min

Historia Jerzego i Heleny Kulejów – najbardziej barwnego małżeństwa Polski lat sześćdziesiątych. On – legendarny bokser, podwójny mistrz Europy i ośmiokrotny mistrz Polski, który jako jedyny polski pięściarz wywalczył dwa złota olimpijskie i choć nigdy nie leżał na deskach, to w życiu upadał nie raz. Ona – silna kobieta, która niezmiennie stała u jego boku, ale nie chciała na zawsze pozostać w jego cieniu. Film koncentruje się na okresie między 1964 a 1968 rokiem, kiedy Jerzy Kulej zdobył złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, by następnie powtórzyć ten wyczyn w Meksyku. To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, w którym wielka miłość była wy- stawiona na próbę radzenia sobie z wielkim sukcesem.

UWAGA!!! Treści niepokojące dla widzów: alkohol, przemoc, seks, wulgarny język

Repertuar:

20:00
Główna
23.09 RZECZY NIEZBĘDNE
24.09 IDŹ POD PRĄD
25.09 MINGHUN
26.09 DZIEWCZYNA Z IGŁĄ
27.09 SIMONA KOSSAK
28.09 KULEJ. DWIE STRONY MEDALU