A
a

Projekty

2022 | Warsztaty haftu wejherowskiego

Zajęcia hafciarskie to ochrona „zagrożonej wyginięciem”, niezwykle barwnej tradycji regionu.

Wielokrotnie już realizowaliśmy projekty z zakresu ochrony naszego dziedzictwa kulturowego.  Dość wspomnieć projekt Bazuna – dźwięki kaszubskiej tradycji, realizowany w ramach programu IMiT Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych. Jego celem było zrekonstruowanie tradycyjnego instrumentu kaszubskiego – bazuny. Ciekawy był też  projekt Maszkary Larwy Gwiżdże w 2020 roku, którego celem było ocalenie przed zapomnieniem pomorskich tradycji kolędowych.

Duże zainteresowanie mieszkańców Wejherowa przekonało nas, że warto inicjować podobne pomysły. Z radością więc informujemy, że staliśmy się beneficjentem programu Mistrz Tradycji! W jego zorganizujemy ramach bezpłatne warsztaty haftu wejherowskiego. Tak, tak! Wejherowo ma swój własny rodzaj haftu! Będziecie mogli nauczyć się go od arcyzdolnej Pani Barbary Jaedtke-Walaszkowskiej!

Walczyliśmy o ten projekt długo i zawzięcie – pisaliśmy projekty i odwołania, składaliśmy liczne dokumenty. Na szczęście, po długiej walce, udało się uzyskać środki na realizację projektu, umożliwiającego naukę haftu szkoły wejherowskiej.

Zajęcia hafciarskie to ochrona „zagrożonej wyginięciem”, niezwykle barwnej tradycji regionu. Od jakiegoś czasu haftowane motywy zyskują coraz większą popularność na torbach,  trampkach, spódnicach czy innych częściach garderoby. Być może dzięki Wam staną się popularne jeszcze bardziej!

Zajęcia z haftowania to relaks dla mózgu. Gwarantujemy Wam, że nic tak nie koi zszarganych nerwów jak te wspaniałe, manualne zajęcia. Podczas spotkań uczestnicy spotykają się w przyjemnej, rodzinnej atmosferze, z ciastkiem i kawusią. Przekonacie się, że czas płynąć będzie swoim niespiesznym tempem. Jeśli chcecie odpocząć, zdobyć nieszablonowe umiejętności, poznać nowe osoby koniecznie spotkajcie się z nami na zajęciach hafciarskich w Filharmonii Kaszubskiej!

Do udziału w warsztatach zapraszamy młodzież i dorosłych amatorów haftu, na każdym poziomie umiejętności. Chcemy przedstawić Wam specyfikę, nauczyć ściegów, symboliki barw i wzorów typowych dla naszego regionu.

Zajęcia trwać będą do końca 2022 roku zgodnie z harmonogramem:

  • 22, 26, 28 lipca
  • 2, 9, 18, 23, 30 sierpnia
  • 2, 8, 16, 23, 29 września
  • 7, 14, 21, 28 października
  • 4, 11, 18, 25 listopada
  • 2, 9, 16 grudnia

w godzinach od 14:00 do 20:00 w sali 300 (2 piętro windą przy kasach). Jedyne zmiany sali nastąpią 8 i 29 września (wówczas przechodzimy do sali 330 znajdującą się obok 300).

ZAPISY ZAKOŃCZONE!

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o wiadomość mailową na adres: n.zacharek@wck.org.pl

Zadanie pn. Mistrz tradycji – szkoła wejherowska haftu kaszubskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.