A
a

Projekty

2022 – Tradycje po mistrzowsku

Zapraszamy na spotkanie z kulturą ludową i jej twórcami. W galerii Filharmonii Kaszubskiej podziwiać będzie można folkowe instrumenty i ich wielopokoleniowych twórców.

To okazja, by poznać instrumenty muzyczne z wielu regionów Polski, a przy okazji dowiedzieć się co je charakteryzuje oraz zgłębić technikę ich powstawania. Przede wszystkim zaś wystawa jest spotkaniem z fantastycznymi ludźmi – pasjonatami, którzy od lat zajmują się budową bazun, suk biłgorajskich, lir korbowych i wielu innych.

Odwiedzający wystawę będą mogli posłuchać też pięknych dźwięków – melodii wygrywanych przez artystów na stworzonych przez nich małych dziełach sztuki.

Wystawie przyświęca też cel udostępnienia jej treści osobom z utrudnionym dostępem do dóbr kultury. Dzięki rejestracji cyfrowej będą mogły one nie tylko zapoznać się z eksponatami, ale i wysłuchać rozmów z artystami – rzeźbiarzami, lutnikami i muzykami. Zapis obejmie też twórców muzykujących na prezentowanych instrumentach.

Treść wystawy dopełniają opracowane przez Justynę Gancarek plakaty, ukazujące proces budowy skrzypiec. Artystka to klasyczna lutniczka zajmująca się edukacją. Organizuje choćby prelekcje na temat tradycyjnych instrumentów.

Wierzymy, że dla wszystkich będzie to niewątpliwa muzyczna i kulturalna, na którą serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy na wernisaż 15 marca o godz. 18.00! Na wydarzeniu gościć będziemy twórców instrumentów eksponowanych na wystawie.

Wernisaż to niepowtarzalna okazja by porozmawiać z twórcami osobiście, usłyszeć ich koncertujących, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek.

Gościć będziemy między innymi:

  • Andrzeja Staśkiewicza – kurpiowskiego twórcę ludowego, rzeźbiarza i muzykanta
  • Pawła Grubę – twórcę bazun
  • Katarzynę Bednarz – lutniczkę, twórczynię lir korbowych
  • Przemysława Ficka – multiinstrumentalistę, budowniczego instrumentów ludowych
  • Huberta Połaniewicza – twórcę suk mieleckich, skrzypiec norweskich, lir kreteńskich czy gęśli gdańskich
  • Zbigniewa Butryna – rekonstruatora m.in. suki biłgorajskiej

WERNISAŻ
15 marca
godz. 18:00