A
a

Imprezy cykliczne

Stragany ART

Impreza ma na celu rewitalizację społeczno – kulturową obszaru najstarszej ulicy wejherowskiego śródmieścia. Przedsięwzięcie ma charakter artystyczno – wystawienniczy.

Zamysł przedsięwzięcia zrodził się w 2014 roku. Wydarzenie miało na celu wyeksponowanie straganów warzywno-owocowych wraz z ukazaniem efektów pracy Wejherowskich Ogródków Działkowych. Promowaniu zdrowej żywności oraz aktywności fizycznej towarzyszyły pokazy artystyczne oraz spektakl uliczny. Przedsięwzięcie spotkało się z pozytywnym odbiorem lokalnej społeczności, co zaowocowało zorganizowaniem jego kolejnych edycji. Od 2015 roku centralnym punktem wydarzenia stały się stragany z rękodziełem i rzemiosłem artystycznym. W ofercie znalazły się m.in.: ręcznie wykonywana biżuteria, produkty regionalne – różnego rodzaju przetwory, miody, a także kramy rzemieślnicze, np. technika produkcji papieru czerpanego. Równie ważnym elementem przedsięwzięcia stały się występy teatrów ulicznych. Na ulicy Wałowej mieliśmy okazję zobaczyć spektakl „Poza czasem” Teatru Akt z Warszawy czy „Księżycowe Opowieści” Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi z Wrocławia. Inicjatywy artystyczne zostały wzbogacone o pokazy florystyczne, carvingu, warsztaty cyrkowe, fire-show oraz muzykę na żywo.

Sprawdzona formuła przedsięwzięcia sprawia, że Stragany Art cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Cykliczność wydarzenia pozwala na aktywne włączanie społeczności lokalnej w różnorodne inicjatywy artystyczne oraz przybliżanie działalności rzemieślniczej i rękodzielniczej.

Na ulicy Wałowej eksponowane są stragany z rękodziełami artystycznymi, przygotowany jest szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. Stragany Art jest wydarzeniem bezpłatnym o charakterze plenerowym, w którym każdy może wziąć udział, bez względu na status społeczny. Różnorodność dostępnych atrakcji oraz niepowtarzalny klimat sprawiają, że Stragany Art cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności oraz mieszkańców pobliskich miejscowości.