A
a

Projekty

2016 – Pippi Pończoszanka

Projekt zrealizowany w okresie: 22 - 23.08.2016 r.

Projekt został zrealizowany w ramach programu „Lato w teatrze” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Składał się ze spektaklu „Pippi Pończoszanka” granego w namiocie cyrkowym, koncertu, parady oraz warsztatów artystycznych; prezentowany był w miejscowościach o utrudnionym dostępie do kultury. Wydarzenia w ramach projektu były bezpłatne. Skierowano je do dzieci, młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów. 

Współpraca Wejherowskiego Centrum Kultury z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatrem Pinokio w Łodzi.

OPIS WYDARZENIA: Pippi Pończoszanka w gronie piratów-akrobatów przemierza całą Polskę. Do kolejnych miejscowości przyjeżdża namiot cyrkowy, w którym spotkamy rudą dziewczynkę z ogromną fantazją i mnóstwem pomysłów. Pippi nie siedzi prosto przy stole, śpi z nogami na poduszce i nie lubi, jak każe jej się coś robić. Jest samodzielna, odważna i silna, ale bardzo tęskni za swoimi rodzicami. Dołącz do bandy Pippi Pończoszanki: wstąp do cyrku, zaciągnij się na piracki statek, zamieszkaj w Willi Śmiesznotce. W trakcie warsztatów przejdziesz prawdziwy trening, który wprowadzi Cię w świat Pippi. Pokażmy dorosłym, jak wygląda prawdziwa zabawa!

W RAMACH PROJEKTU ZREALIZOWANO:

– warsztaty pt. „Jak zostać Pippi” dla dzieci ze szkół podstawowych (miejsce Filharmonia Kaszubska)

– finał warsztatów: parada ulicami miasta

Warsztaty były prowadzone w trzech grupach i zakończyła je wspólna dziecięca parada przez miasto.

– spektakl „Pippi Pończoszanka” (reż. Konrad Dworakowski) i koncert zespołu Bura Kura (miejsce Trzecia Polana w Parku Miejskim im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie)

Twórcy cyrkowo-muzycznego przedstawienia podjęli temat miejsca dziecka w społeczeństwie, upomnieli się o jego prawo do indywidualności i o możliwość decydowania o sobie. Jednocześnie przypomnieli dorosłym, jak ważną rolę pełnią oni w procesie kształtowania tożsamości swoich dzieci.

Na spektakl wydawane były bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Filharmonii Kaszubskiej.

INFORMACJE O SPEKTAKLU:

tekst „Pippi Långstrump” Astrid Lindgren

w tłumaczeniu Agnieszki Hein i Magdy Godlewskiej

licencjodawca praw autorskich Astrid Lindgren: Agencja Dramatu i Teatru

reżyseria, teksty piosenek: Konrad Dworakowski

scenografia: Marika Wojciechowska

muzyka: Piotr Klimek

konsultacje cyrkowe: Grupa CARNIVAL

produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatr Pinokio w Łodzi

aktorzy: Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Dominika Majewska, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Mariusz Olbiński, Piotr Osak, Ewa Wróblewska

cyrkowcy: Mateusz Kownacki, Marzena Lesiak, Stanisław Madej

muzycy z zespołu Bura Kura: Konrad Dworakowski, Piotr Frontczak, Łukasz Jerzykowski/Michał Nowak

premiera: 6 lipca 2013 roku, Łódź

TWÓRCY SPEKTAKLU:

Konrad Dworakowski – reżyser i aktor, absolwent białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2003-2005 był kierownikiem artystycznym Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Reżyserował w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce oraz za granicą. Jest autorem scenariuszy i tekstów piosenek; pisze zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Od 2009 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru PINOKIO w Łodzi.

Marika Wojciechowska – absolwentka malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Katedry Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych oraz na ponad czterdziestu ekspozycjach zbiorowych. Tworzy scenografie do spektakli w Polsce i za granicą.

Piotr Klimek – kompozytor, wykładowca, producent muzyczny. Absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu (od 2003 roku doktor sztuk muzycznych w dziedzinie kompozycji). Od 1998 roku związany z Uniwersytetem Szczecińskim. Wykłada gościnnie także na innych uczelniach w Polsce i za granicą. Pisze muzykę chóralną, elektroniczną, kameralną, symfoniczną oraz teatralną. Współtworzył ponad osiemdziesiąt realizacji scenicznych.

Teatr PINOKIO w Łodzi istnieje od 1945 roku. W jego repertuarze są przedstawienia dla widzów w każdym wieku: najnajów, dzieci, młodzieży i dorosłych. Teatr działa aktywnie w zakresie animacji oraz pedagogiki teatralnej; w ofercie obok spektakli znajdują się także warsztaty, ferie, festiwale, koncerty, programy edukacyjne. Więcej informacji na temat działalności teatru znaleźć można na stronie www.teatrpinokio.pl.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie realizuje projekty edukacyjne, które mają na celu kształtowanie widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki. Instytut tworzy platformę wymiany doświadczeń i myśli różnych środowisk odpowiedzialnych za edukację teatralną oraz popularyzuje innowacyjne praktyki z obszaru pedagogiki teatralnej. Jednym z najważniejszych projektów Instytutu Teatralnego z tej dziedziny jest program „Lato w teatrze”, w ramach którego od siedmiu lat teatry, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują w wakacje warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Program został zainicjowany i jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2011 roku w ramach „Lata w teatrze” po raz pierwszy ruszył w objazd po Polsce cyrkowy projekt realizowany we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury. „Gdzie jest Pinokio?” odwiedził przez 3 lata 47 miejsc i został zagrany 50 razy. Drugi projekt to „Pippi Pończoszanka” – spektakl wyprodukowany z Teatrem Pinokio w Łodzi. Od roku 2013 roku został zagrany blisko 60 razy, a w bieżącej edycji odwiedzi 17 kolejnych miejscowości. W roku 2015 powstał trzeci spektakl pt. „Jak wytresować dziewczynkę?”, który został zagrany w 7 miejscowościach.