A
a

Projekty

2023 | Otwarte na nowe – kaszubskie…

Wejherowskie Centrum Kultury zostało beneficjentem programu EtnoPolska 2023.

Czy wiecie kim była kobieta ze zdjęcia?
To Otylia Szczukowska! Jeśli ją znacie, to z pewnością zainteresują was nasze działania na najbliższe miesiące. Jeśli nie, to… koniecznie musicie dołączyć do naszego projektu!
Wejherowskie Centrum Kultury zostało beneficjentem programu EtnoPolska 2023. Nasz projekt pn. Otwarte na nowe – kaszubskie skrzynie posagowe autorstwa Otylii Szczukowskiej, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.
Skrzynie posagowe i ich miniatury – małe kasetki stanowią niknący element dziedzictwa kulturowego Kaszub. Szczególnie mało znane są motywy snycerskie i malarskie, zawierające jedne z najstarszych kaszubskich motywów ludowych.
W ich badanie i realizację zaangażowana była twórczyni ludowa i badaczka – Otylia Szczukowska, która pochodziła z Wejherowa!
W projekcie przewidujemy organizację konkursu dla dzieci, grę plenerową i warsztaty rzeźbienia w mydle. Starszym odbiorcom proponujemy warsztaty snycerskie i stolarskie, podczas których będziecie mogli zdobyć umiejętności tworzenia małych i wielkich skrzyń. Z myślą o pasjonatach malarstwa zorganizujemy warsztaty odtwarzania motywów, ujętych na skrzyniach posagowych.
W ramach zadania zrealizowane odbędą się także wykłady popularnonaukowe, poświęcone skrzyniom posagowym oraz sylwetce ich twórczyni.