A
a

Imprezy cykliczne

Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu

Przedsięwzięcie posiada długoletnią tradycję, odbywa się od 1966 roku. Celem festiwalu jest upowszechnianie wartościowych artystycznie i ideowo utworów o tematyce marynistycznej i kaszubskiej.

Wydarzenie o charakterze konkursowym umożliwia prezentację amatorskiego ruchu artystycznego, popularyzuje twórczość chóralną zarówno polską, jak i zagraniczną. Program konkursowy oceniany jest przez jury złożone z profesjonalnych muzyków. Najlepszy zespół biorący udział w konkursie otrzymuje prestiżową nagrodę Grand Prix. Ponadto przyznawane są nagrody finansowe oraz wyróżnienia. Organizatorami przedsięwzięcia są: Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Gdański Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie, Rada Chórów Kaszubskich oraz Filharmonia Kaszubska – Wejherowskie Centrum Kultury.

asddas

Od daty zorganizowania pierwszego Festiwalu Pieśni o Morzu, który odbył się 29 maja 1966 roku minęły 53 lata. W minionych edycjach oprócz konkursu chórów, festiwalowi towarzyszyły liczne koncerty i występy chórów z kraju i zagranicy, a także kaszubskich zespołów regionalnych. Odbywały się międzynarodowe sympozja i seminaria, wystawy prac twórców ludowych (rzeźba, malarstwo haft) oraz kiermasze książek i materiałów nutowych związanych z muzyką i kulturą Kaszub i Pomorza.

W tym roku wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa poświęcona twórczości Stanisława Moniuszki. Galę inaugurującą uświetni występ zespołu Pro-Modern – laureatów poprzedniej edycji festiwalu.

Festiwal kultywuje znakomite tradycje i wpisany jest w mapę kulturalną przedsięwzięć Pomorza. Proponowany przez lata jego różnorodny charakter – konkurs chórów, konkurs kompozytorski, seminarium dla dyrygentów, koncerty chóralne, a także liczne ówczesne składy uczestników zawsze stanowiły o randze tego wydarzenia, nie tylko dla samego regionu Kaszub, ale i dla kraju.