A
a

Imprezy cykliczne

Noc Kupały

Noc Kupały jest słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem słońca, podczas którego odprawiane są obrzędy nawiązujące do najkrótszej nocy w roku.

To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i… miłości. Także według wierzeń naszych kaszubskich przodków noc świętojańska to czas niezwykły. W tym okresie szczególną władzę mają demony i czarownice, które spotykają się na najważniejszym w roku sabacie.
Z powodu szczególnego czasu, jakim jest najkrótsza noc w roku, ułatwiony jest też kontakt z zaświatami i tym samym magiczne rytuały mają dużą siłę oddziaływania.
Noc Kupały jako wydarzenie organizowane przez Wejherowskie Centrum Kultury odbywa się od 2017 roku. Jest to przedsięwzięcie towarzyszące Rekonstrukcji Historycznej. W przeddzień prezentacji bitewnych, w Parku Miejskim im. A. Majkowskiego prezentowane są obrzędy nawiązujące do najkrótszej nocy w roku. Wydarzeniu towarzyszą koncerty muzyki dawnej oraz inspirowanej słowiańskim folklorem, prezentacje Teatru Tańca Sarasvati, pokazy ognia, gry na dawnych instrumentach, czy inscenizacje teatralne.
Dotychczas wydarzenie uświetniały koncerty zespołów: Tabulatura regizene-egyuttes z Węgier, Góry Trolla, wejherowskiego ROD-u, grupy Malana oraz Żywiołaka.