A
a

Instruktorzy

Monika Leśko-Mikołajczyk

Tancerka, choreografka, pedagog tańca. Kierownik artystyczny Teatru Ruchu-Mo-sHe.

Tancerka Związku Artystów Scen Polskich (ZASP), aktorka scen muzycznych, twórczyni kilkudziesięciu autorskich spektakli teatru tańca. Swoją zawodową karierę, jako tancerka, rozpoczęła w 1995 roku, w Operetce Śląskiej. W 1998 roku nawiązała współpracę z Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiuro, w Sopocie. Zatańczyła w spektaklach Anioły ciemności, Kantata, Tańce Śmierci, Małe tango, Pasja, Tango (w reż. i choreografii Wojciecha Misiury). Premiery spektakli odbyły się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Operze Bałtyckiej. W 2000 roku zatańczyła w spektaklu w reżyserii Andrzeja Pieczyńskiego Do czego żeśmy się porodzili w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
Jako choreograf i pedagog, w latach 2000-2007, pracowała w Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie zrealizowała, na dużej scenie teatru, kilka autorskich spektakli tanecznych: Dworzec uczuć, Marionetki, Byle nie zwariować, Światło. Stworzyła również choreografię do musicali w reżyserii Małgorzaty Ryś – Małpą być, Kto się nie boi.
Jest autorką choreografii i ruchu scenicznego spektakli w reżyserii Andrzeja Pieczyńskiego – Bal u Salomona w Teatrze Polskim w Warszawie (2007) Pokojówki Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (2008), Taniec Wellera w Teatrze Gdynia Główna (2016).
Jest również założycielką Teatru Tańca Eksperyment w Poznaniu, w którym zrealizowała kilkanaście spektakli. Sztuka Odnaleźć siebie została wyróżniona na Festiwalu Teatralnym w Teatrze Muzycznym w Kownie (Litwa, 2008). Wspólnie z Teatrem Eksperyment współtworzyła spektakl Carmina Burana z Filharmonią w Vaxio (Szwecja, 2007).
Od 2005 roku współpracuje z Theater 62 w Bremie (Niemcy) jako choreografka i pedagog. Jest inicjatorką Wieczorów z Teatrem Tańca, które odbyły się w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, Operze Bałtyckiej i Teatrze NOT. Wyreżyserowała spektakle jubileuszowe Pałacu Młodzieży w Gdańsku – Żywioły w Operze Bałtyckiej w Gdańsku (2013), Sen w Ergo Arenie (2018).
Otrzymała nagrodę za najlepszą choreografię na Festiwalu Teatralnym na Zamku Kazimierzowskim w Rzeszowie, za spektakl Dworzec uczuć. Sztuka została zaprezentowana na Festival’u Internazionale di Teatro, Video, Musica e Cultura Giovanile we Włoszech (2002).
W 2000 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni założyła Teatr Ruchu, który od 2007 roku pod nazwą Mo-sHe, jako teatr niezrzeszony, współpracował z różnymi scenami w kraju i za granicą. Wspólnie z tancerzami stworzyła kilkanaście spektakli tanecznych, a od roku 2014 Teatr Ruchu Mo-sHe współpracuje i tworzy na scenie Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.