A
a

Projekty

2021 – Akcja tańczMY

Wejherowskie Centrum Kultury przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji tańczMY – organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca, a związanej z obchodami Międzynarodowego Dnia Tańca. 

Od prawie 40 lat dzień 29 kwietnia jest świętem środowiska tanecznego. Ideą trzeciej już edycji akcji tańczMY jest jednoczenie pasjonatów tej dziedziny sztuki i wspólne celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tańca.
Nasza instytucja jest silnie związana z tańcem – nie tylko poprzez występy profesjonalnych zespołów na naszej scenie, ale również poprzez realizację działań projektowych i przede wszystkim – prowadzenie edukacji artystycznej w zakresie kształcenia młodych i dorosłych adeptów tańca, nasz akces był więc obligatoryjny. Zapragnęliśmy podzielić się bogatą i barwną historią naszej działalności tanecznej.

Wystawa „Oblicza tańca” przybliży historię działalności tanecznej naszej instytucji. Przedstawimy w niej spektakle taneczne wyprodukowane przez Wejherowskie Centrum Kultury. Opowiemy także o działalności sekcji choreograficznych: sukcesach grup odnoszonych w konkursach na terenie kraju, a także na arenie międzynarodowej, udziale w warsztatach tanecznych organizowanych w Polsce i za granicą. Przedstawimy również jak kształtowała się nasza oferta warsztatowa – dla miejscowych adeptów tańca, jak i gości z dalszych zakątków kraju i spoza niego. Przybliżymy także działania projektowe dotyczące tej gałęzi sztuki, szczególnie imprezę organizowaną cyklicznie od 2016 roku, czyli Potańcówkę Miejską. Nie zapomnimy również o upamiętnieniu wspaniałych profesjonalnych tancerzy, którzy gościli na scenie Filharmonii Kaszubskiej. Wystawa – przedstawiająca artystyczne fotografie zatrzymanych w kadrze tancerzy, zostanie zaprezentowana przed budynkiem Filharmonii Kaszubskiej i będzie można ją oglądać w terminie od 22 kwietnia do 9 maja 2021 roku.

„Energia Tańca” – 29 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Tańca. W przestrzeni miejskiej będzie można spotkać uczestników sekcji choreograficznych, ćwiczących swoje umiejętności w odmiennej, otwartej przestrzeni. Rejestrowane cyfrowo próby posłużyć mają nieustannemu podnoszeniu umiejętności tanecznych tak, aby prezentowane przez młodych adeptów wydarzenia artystyczne były jak najwyższej jakości.

Taniec od początku powstania naszej instytucji był jej integralną częścią. W skład kadry naszej instytucji wchodzą wybitni choreografowie, którzy swoją wiedzę przekazują następnym pokoleniom adeptów tańca. Występy taneczne – czy to profesjonalistów, czy amatorów, są nieodzowną częścią oferty repertuarowej, kształtowanej na każdy kolejny rok działania naszej instytucji. Niezmiernie cieszymy się, że staliśmy się częścią ogólnopolskiej akcji, która popularyzuje tę niezwykle ważną gałąź sztuki, a także, że wspólnie będziemy celebrować Międzynarodowy Dzień Tańca!

Patronem akcji tańczMY jest Instytut Muzyki i Tańca.