Zakończenie projektu „Synczyzna. Gombrowicz na nowo” w Wejherowskim Centrum Kultury.
Wejherowskie Centrum Kultury kończy inspirującą i angażującą literacką podróż, jaką była realizację projektu „Synczyzna. Gombrowicz na nowo”, który to pozwolił uczestnikom spojrzeć na twórczość Witolda Gombrowicza w nowoczesny i angażujący sposób. Projekt, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, zgromadził szerokie grono odbiorców i odkrywał aktualność tematów poruszanych przez wybitnego polskiego pisarza.
W ramach przedsięwzięcia zaprezentowano m.in. dwie wyjątkowe wystawy plakatów. „Gombrowicz półwieczny”, przygotowana przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, ukazywała międzynarodowe spojrzenie na literacki świat Gombrowicza, natomiast druga wystawa – kuratorowana przez Annę Spójną i Elizę Wesołowską-Szwedę – przybliżyła lokalnym odbiorcom mniej znane, artystyczne interpretacje dzieł pisarza – wystawy te można oglądać do 25 listopada w budynku Filharmonii Kaszubskiej.
Jednym z najciekawszych wydarzeń były czytania interpretacyjne i performatywne, które nadały nowe życie klasycznym tekstom, jak „Ferdydurke” czy „Iwona, księżniczka Burgunda”. Pod kierownictwem Macieja Wiznera aktorzy i amatorzy teatru wprowadzili widzów w świat pełen groteski, humoru i ironii, podkreślając filozoficzne głębie twórczości Gombrowicza.
Podczas spotkań literackich, m.in. z udziałem Marzeny Szymik-Mackiewicz i Mariusza Żarneckiego, poruszano tematy tożsamości, społecznych ról i polskości, które wciąż rezonują w dzisiejszym świecie. Projekt angażował zarówno młodzież, jak i dorosłych, promując literaturę poprzez dialog, sztukę wizualną oraz interpretacje sceniczne.
Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia merytorycznego partnerów: I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie, Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie, Ambasady Argentyny w Polsce oraz Stowarzyszenia ‘Instytut Literacki Kultura’.
Projekt „Synczyzna. Gombrowicz na nowo” dowiódł, że literatura Gombrowicza jest nie tylko wiecznie aktualna, ale także inspirująca dla kolejnych pokoleń.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniach oraz wspierali nas w realizacji tej literackiej podróży!