A
a

Edukacja

Zajęcia teatralne

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak radzić sobie z tremą podczas wystąpień publicznych, udoskonalić umiejętności aktorskie, a także poznać przyjaciół i w ich gronie występować na deskach Filharmonii Kaszubskiej...

Zajęcia teatralne dla młodzieży i dorosłych są doskonałą propozycją!
Uczestnicy zajęć kształtują wrażliwość, udoskonalają mimikę, pracują nad ekspresją, poznają techniki operowania głosem i ciałem. Zajęcia stanowią idealne źródło wiedzy na temat specyfiki pracy aktora oraz kolejnych etapów pracy nad przedstawieniem.

Instruktor

Na styku światów wszystko zdarzyć się może! W trakcie zajęć teatralnych uczestnicy rozwijają wyobraźnię twórczą, przełamują własne ograniczenia oraz uczą się jak „widzieć więcej”, czyli przemyśliwać nad światem, relacjami międzyludzkimi i sytuacjami, w jakich znajduje się postać. Spróbują je poznać, zrozumieć i przełożyć na teatr. Zajęcia pozwalają na włączenie do pokazu wszelkich umiejętności uczestników, takich jak na przykład: śpiew, taniec, gra na instrumentach, rysunek, pisanie czy akrobatyka. Bardzo ważnym aspektem pracy podczas tworzenia etiud i spektakli teatralnych jest współpraca uczestników. Młodzież ma poczucie uczestniczenia w czymś wspólnym, dla ogółu, że tworzy coś dla dobra innych. W trakcie zajęć uczestnicy poznają różne techniki aktorskie – pantomimę, animację lalki, teatr uliczny, teatr sceniczny czy teatr cienia.

Instruktor

Stowarzyszenie Misternicy kaszubscy Grupa entuzjastów powstała w 2001 roku z inicjatywy Wojciecha Rybakowskiego (ówczesna grupa teatru "Eksperyment"), która 16 marca 2002 roku po raz pierwszy wystawiła na malowniczych górach Wejherowskiej Kalwarii (XVIII-wieczny, najcenniejszy zabytek Wejherowa) Misterium Męki Pańskiej. Była to inscenizacja w ramach rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży, którym przewodniczył abp Metropolita Gdański Tadeusz Gocłowski. Od 2005 roku Misternicy Kaszubscy tworzą już formalne Stowarzyszenie, a inscenizacja na kalwaryjskich wzgórzach doczekała się filmowej wersji. Autorami projektu są Yach Paszkiewicz i Tomasz Żmuda Trzebiatowski. Premiera filmu odbyła w 2006 roku w Kolegiacie Wejherowskiej i cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Film był również emitowany na antenie ogólnopolskiej TV.

Instruktor

Zajęcia teatralne w Wejherowskim Centrum Kultury to przygoda ze sztuką, w gronie partnerów scenicznych. Stanowią idealną propozycję zarówno dla osób z doświadczeniem teatralnym, jak i tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił na deskach teatru po raz pierwszy. Odnajdą się tu osoby, które chcą rozwinąć umiejętności aktorskie, ale także te, które pragną po prostu lepiej poznać samych siebie. To również zespół, w którym mogą kreatywnie działać osoby chętne do tworzenia scenografii lub osoby działające w roli suflera. Uczestnicy zajęć przekonają się, że pełen wachlarz ludzkich zachowań mają w sobie. Każdą postać można bowiem nie tylko zagrać, ale i w sobie odnaleźć. Zwieńczeniem pracy Teatru może być realizacja teatralna na deskach małej sceny Filharmonii, scenie plenerowej, przestrzeni publicznej czy deskach sceny sali koncertowej Filharmonii Kaszubskiej.