A
a

Projekty

2019 – Stolemy Energii

Akcja Stolemy Energii - upiększenie otaczającej nas przestrzeni.

Wejherowskie Centrum Kultury w Filharmonii Kaszubskiej we współpracy z Urzędem Miasta Wejherowa i porozumieniu z firmą ENERGA-OPERATOR S.A. Oddział w Gdańsku. Rejon Dystrybucji w Wejherowie, rozpoczęło akcję Stolemy Energii, która miała na celu upiększenie otaczającej nas przestrzeni. Dziesięciu artystów z Pomorza i okolic zajęło się odmalowywaniem stacji transformatorowych znajdujących się na terenie naszego miasta. Mało estetyczne budki w których „mieszka” prąd zyskały zupełnie nowe oblicze. Powstały na nich bowiem prawdziwe dzieła sztuki w postaci murali.

Malarstwo ścienne to coraz częściej realizowana w przestrzeni miejskiej forma sztuki. Murale, które pojawiają się w tkance wizualnej miasta podnoszą atrakcyjność i uwypuklają walor estetyczny dzielnic i osiedli. Zgłosiło się do nas sporo niezwykle utalentowanych osób, ale obecnie planujemy odnowić tylko dziesięć obiektów. Wybór był więc niezwykle trudny, ale efekt z pewnością będzie zachwycający – mówił Karol Formela – koordynator projektu Stolemy Energii z ramienia Wejherowskiego Centrum Kultury.

Powstałe prace inspirowane są tematyką kaszubską i niezwykle charakterystycznym wzorem kaszubskiego haftu. Przygotowane projekty zaskakują różnorodnością spojrzeń na tę tematykę. Łączy je jednak jedno – wszystkie pozwoliły organizatorom przypomnieć, że to właśnie Wejherowo uznawane jest za duchową stolicę Kaszub.

Wielkoformatowe dzieła sztuki zastąpiły nieestetyczne napisy i przypadkowe bazgroły, które obecnie często dostrzec możemy na mijanych codziennie trafostacjach. Powstałe prace z całą pewnością stały się dodatkową atrakcją naszego miasta i przyciągają spojrzenia nie tylko jego mieszkańców, ale też turystów.