A
a

Projekty

2017 – Magiczny świat książek Astrid

Projekt zrealizowany w okresie: 05 - 11.2017 r.

W 2017 roku przypadła 110 rocznica urodzin (listopad 2017)  oraz 15 rocznica śmierci (styczeń 2017) szwedzkiej autorki literatury dla najmłodszych – Astrid Lindgren.

Jej twórczość, ważna dla społeczeństwa szwedzkiego, jest popularna i bardzo ceniona w Polsce, Europie i na świecie. Któż z nas nie zna zabawnych przygód Pippi Pończoszanki czy pełnych sielskiego uroku Dzieci z Bullerbyn?

Z tej okazji również Wejherowskie Centrum Kultury poprzez swoje szerokie działania postanowiło przyłączyć się do obchodów jubileuszu.

CEL PROJEKTU: przybliżenie najmłodszym twórczości szwedzkiej autorki Astrid Lindgren, w związku z przypadającą w 2017 roku 110 rocznicą jej urodzin.

W ramach przedsięwzięcia zrealizowano:

1. CZYTANIE FRAGMENTÓW KSIĄŻEK ASTRID LINDGREN

(05.2017) w Szkołach Podstawowych (klasy I-III). Spotkania z książką odbyło się dla dwóch wskazanych klas w każdej z wybranych szkół (4 szkoły z terenu Wejherowa). Do 45 min dla jednej klasy. Do współpracy przy czytaniu bajek oprócz Pani Dyrektor WCK zaproszona została Pani Zofia Kusterska. Obie Panie przy pomocy wybranych fragmentów książek Astrid wprowadziły dzieci w świat jej twórczości.

Szkoły, które wzięły udział w działaniu:

22.05.2017 – Szkoła Podstawowa nr 9 im. Generała Józefa Wybickiego w Wejherowie (osoba czytająca: Pani Jolanta Rożyńska)

25.05.2017 –  Szkoła Podstawowa nr 8 im. Martyrologii Piaśnicy w Zespole Szkół nr 3 w Wejherowie (osoba czytająca: Pani Zofia Kusterska)

30.05.2017 – Szkoła Podstawowa nr 5 w Zespole Szkół nr 2 im. Fryderyka Chopina w Wejherowie (osoba czytająca: Pani Jolanta Rożyńska)

30.05.2017 – Szkoła Podstawowa Nr 6 w Zespole Szkół nr 1 w Wejherowie (osoba czytająca: Pani Zofia Kusterska)

2. PARADĘ Z KONIEM PIPPI POŃCZOSZANKI, który stworzony został specjalnie na potrzeby przedsięwzięcia. Wydarzenie miało miejsce 01.06.2017 z uwagi na Dzień Dziecka, który doskonale oddaje charakter twórczości Astrid Lindgren. Parada przeszła z Filharmonii Kaszubskiej do Parku Miejskiego im. A. Majkowskiego w Wejherowie. Do uczestnictwa w paradzie zaproszone zostały dzieci, które w wyjątkowy sposób chciały uczcić ten dzień. Większość dzieci biorących udział w paradzie przebrało się za postaci z książek Astrid. Organizator przed paradą rozdał dzieciom kolorowe gwizdki, wiatraczki i balony. Po paradzie koń ustawiony został w parku, aby stanowić dodatkową atrakcję podczas obchodów Dnia Dziecka, które tam się odbywały. Po zakończeniu koń ustawiony został we Foyer Filharmonii Kaszubskiej (miejsce do zakończenia projektu). Koń stworzony został tak, aby dzieci odwiedzające Filharmonię mogły na niego wsiadać. Na potrzeby projektu koń zyskał również głos i opowiadał o Pippi.

3. WYSTAWA W FOYER DOTYCZĄCA TWÓRCZOŚCI ASTRID LINDGREN

Wystawa rollupowa pozyskana za Ambasady Szwecji. Tematem wystawy była Astrid Lindgren.

4. WARSZTATY LETNIE DLA DZIECI PT. „DETEKTYW NA TROPIE CISZY W MIEŚCIE….. INSPIROWANE POWIEŚCIĄ ASTRID LINDGREN …

Termin zajęć: 17-21.07.2017 r.

Czas trwania zajęć: 12:00-14:00

Instruktorzy prowadzący zajęcia: Alicja Araszkiewicz, Mateusz Dolatta, Karol Formela

Adresaci warsztatów: dzieci w wieku od 10 lat, młodzież

Cel warsztatów: Warsztaty miały na celu pobudzenie wyobraźni uczestników, zachęcenie do poszukiwań i poznawania własnego miasta inspirując się literaturą Astrid Lindgren poruszającą wątki detektywistyczne.

Opis: Podczas warsztatów dzieci miały możliwość pod okiem specjalistów stworzyć własną detektywistyczną historię, nie tylko poznając tajniki jego tworzenia, ale również snując własne poszukiwania dźwięków w mieście niczym detektyw Blomkvist – jedna z postaci książek Astrid.

5. „MIASTECZKO ZABAW NIEZWYKŁYCH” – w Parku Miejskim im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie.

Termin: 06.08.2017 r. w godzinach 15:00-16:30, otwarte na wszystkich

Prowadzenie cyrkowe: Mosaic – cyrkowe atrakcje Aneta Dembek – Moszczyńska

  1. Chodzenie po linie – slackline
  2. Zabawy ruchowe – tor przeszkód, zabawy z linami
  3. Sztuczki cyrkowe – wirujące talerze, diabolo, chodzenie na niskich szczudłach
  4. Zabawy z rymami – tworzenie rymów, zabawy ze słowami
  5. Ukryte zadania – poszukiwanie skarbów
  6. Odkrywanie zmysłów – drzewko zapachów, chodzenie boso po różnych fakturach, odkrywanie dźwięków.

Miasteczko prowadzone przez 2 osoby w przebraniu postaci z książek Astrid Lindgren Emila i Pippi.

Prowadzenie zajęć plastycznych: Anna Pobłocka

6. KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS „O”, „I-III” SZKÓŁ PODSTAWOWYCH INSPIROWANY LITERATURĄ ASTRID LINDGREN W RAMACH PROJEKTU PT. „MAGICZNY ŚWIAT KSIĄŻEK ASTRID”

Celem konkursu było: zwiększenie zainteresowania literaturą dziecięcą szwedzkiej autorki książek dla dzieci Astrid Lindgren, popularyzacja czytelnictwa przez sztukę.

Przedmiotem konkursu było: stworzenie książeczki rysunkowej inspirowanej literaturą, postaciami z książek Astrid Lindgren, wykonanej dowolną techniką plastyczną. Format książeczki zależał od jej autora, liczba stron wraz z okładką nie mogła przekroczyć 10. Fabuła winna być opowiedziana rysunkami. Książeczka mogła, ale nie musiała zawierać tekstu. Maksymalna liczba znaków piśmiennych na stronie 100 (wraz ze spacjami).

Terminy:

Zgłaszanie prac do konkursu – 02.10.2017 r.

Prace zaprezentowane zostały podczas wystawy, której otwarcie odbyło się 18.10.2017 r. (foyer Filharmonii Kaszubskiej). Rozdanie nagród Sala Konferencyjna. Prowadzenie Anna Pobłocka.

Wystawa do 02.11.2017

7. PROJEKCJA FILMU O ASTRID LINDGREN

Film biograficzny, dokumentalny prezentujący postać Pani Astrid Film. Film  Użyczony przez Ambasadę Szwecji w Warszawie.

Termin i miejsce projekcji: 21.10.2017 godz. 17.00 sala kameralna Filharmonii Kaszubskiej

Czas trwania filmu: 90 min.

Film przeznaczony dla osób dorosłych, głównie należących do klubów działających przy bibliotekach.

Wersja językowa: szwedzka, napisy angielskie. Na potrzeby projekcji zatrudniona lektora języka angielskiego, tłumaczenie na język polski

Wstęp wolny. Obowiązywały wejściówki

Liczba osób uczestniczące w projekcji: 44

8. WYSTAWA DOROTY DZIKIEWICZ-PILICH (03-29.11.2017) cenionej rzeźbiarki, polskiej artystki, która przygotowała rzeźby inspirowane prozą dziecięcą Astrid Lindgren m.in. Karlssonem z Dachu, Emilem ze Smalandii.

Miejsce: Galeria Filharmonii