A
a

Nazwy wystaw

Zofia Orczyńska | Spojrzenia

Zofia Orczyńska to artystka związana z Wejherowskim Centrum Kultury od lat! Nie tylko dlatego, że przez szereg lat brała udział w organizowanych przez nas plenerach malarskich. Bardzo chętnie dzieli się wiedzą z przedstawicielami młodszego pokolenia.

To niewątpliwie jej rady ukształtowały warsztat wielu twórców. Jest artystką, która w zachwycający sposób ukazuje w swych obrazach piękno naszego regionu. Jej prace są ozdobą nie tylko licznych galerii, ale i obiektem westchnień wielu kolekcjonerów i miłośników sztuki. Wielokrotnie to właśnie obrazy tej malarki wręczaliśmy artystom, których chcieliśmy szczególnie uhonorować. Stanowią bowiem piękny upominek znad morza!

Zofię Orczyńską porównać można do Mariana Mokwy. Jako jedna z nielicznych kobiet zajmuje się współcześnie marynistyką. Niezmiennie udaje jej się dostać na tereny portowe czy do miejsc dla wielu niedostępnych i tam tworzyć kolejne dzieła. Ukochanym miejscem artystki jest Kuźnica, do której co roku jeździ obserwować ludzi morza. Zakres jej twórczości jest bowiem niezmierzony! Maluje nie tylko zachwycające plenery, które oczarowują odbiorców precyzją wykonania. W swoich pracach ukazuje też statki, porty i wiele, wiele innych tematów. Każdorazowo tworząc dzieła, które oczarowują odbiorców.

O tym jak wszechstronną i zachwycającą jest artystką, można będzie przekonać się podczas prezentowanej w galerii Filharmonii Kaszubskiej wystawy. Jesteśmy przekonani, że każdy kto zdecyduje się nas odwiedzić – zakocha się w twórczości Pani Zofii. Od Jej prac nie sposób bowiem oderwać oczu. Zapraszamy!

Zofia „ZOCHA” Orczyńska – architektka, projektantka, artystka malarka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Obecnie zajmuje się głównie twórczością artystyczną -malarstwem, rysunkiem i rzeźbą. W pracy wykorzystuje różne techniki malarskie jak olej, akryl czy akwarel. Ulubioną techniką jest jednak suchy pastel. To właśnie w niej wykonuje większość prac. Uwielbia też rysunek jako szybki szkic, wykonany piórkiem, węglem czy ołówkiem.

Maluje głównie w plenerze. Szczególnie bliskimi artystce tematami są marynistyka, pejzaże wiejskie, architektura czy kwiaty. Bierze udział w licznych plenerach krajowych i zagranicznych, które uwielbia. Jako temat malarski ciekawi ją również człowiek.

W dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz udział w wystawach zbiorowych, na których zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia.

Ważniejsze wystawy indywidualne:

Gdynia: 1997, 1999,2001, 2014, 2017, 2021

Gdańsk: 2006, 2010,2021

Poznań: 2010

Sztum:  2010

Rumia:  2012

Wejherowo:  2015

Prace artystki znajdują się w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zasobach firm portowych w kraju i za granicą, a także zbiorach prywatnych.

Artystka jest członkinią Stowarzyszenia Architektów Polskich, Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Marynistów Polskich.

Mieszka i tworzy w Gdyni.

e -mail: ozocha @wp.pl

Repertuar:

WERNISAŻ
27 maja
godz. 18:00