YouTube

XII Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka

  • Start: 2017-11-16 08:00
  • Miejscowość: Wejherowo
  • Miejsce: Filharmonia Kaszubska
  • Adres: ul. Sobieskiego 255

Protokół obrad jury XII Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. A. Luterka z dnia 17 listopada 2017 r.
Jury w składzie:
Marta Turkowska
Michał Stachowski
Jarosław Tumidajski

po obejrzeniu 19 spektakli konkursowych, jury postanowiło przyznać następujące WYRÓŻNIENIA:
- Wyróżnienie specjalne od Michała Stachowskiego dla Damiana Bejgiera – za głos, nad którym warto pracować.
- Wyróżnienie aktorskie dla Weroniki Walasiewicz w wysokości 100 zł.
- Wyróżnienie aktorskie dla Damiana Bejgiera za rolę w spektaklu „Szczęśliwe wydarzenie” w wysokości 100 zł.
- Wyróżnienie za naiwność i prostotę, które bywają silą dla zespołu teatralnego „Amator” za spektakl „Januszek idzie na dyskotekę” w wysokości 200 zł.
- Wyróżnienie za zespołowość dla zespołu teatralnego „Myśl – Nick” za spektakl „Wszystko o mojej matce” w wysokości 200 zł.
- Wyróżnienie za intrygujący i przemyślany scenariusz dla Szymona Szczęcha i Justyny Kapy za spektakl „blumqu” w wysokości 300 zł.
- Wyróżnienie za umiejętne przeprowadzenie dramaturgii i dojrzałą reżyserię dla Grzegorza Szlangi za spektakl „Kazanie XXI” w wysokości 300 zł.
- Wyróżnienie za przenikliwy i surowy obraz współczesnej rodziny dla grupy teatralnej „Horyzont” za spektakl „Krzyżówka rodzinna, czyli tragifarsa w trzech odsłonach” w wysokości 300 zł.

oraz NAGRODY:
- Nagroda aktorska (kobieca) dla Agaty Wickiej za spektakl „To dla ciebie, mamo”. Za sprawność sceniczną, umiejętności komediowe i dryg kabaretowy w wysokości 300 zł.
- Nagroda aktorska (męska) dla Błażeja Tachasiuka za spektakl „Kazanie XXI”. Za wyróżniającą się osobowość sceniczną w wysokości 300 zł.

II miejsce w wysokości 700 zł:
- Za spektakl „Drzwi” w wykonaniu zespołu teatralnego „Alchemia”. Za ujmujące wykorzystanie alternatywnych środków teatralnych i udowodnienie, że dramaturgię sceniczną można budować bez słów.
II miejsce w wysokości 700 zł:
– Za spektakl „Szczęśliwe wydarzenie” w wykonaniu grupy teatralnej „Wieko od trumny”. Za brawurową realizację dramatu Sławomira Mrożka.
I miejsce w wysokości 1000 zł:
– Za spektakl „Wszystko o mojej matce” w wykonaniu grupy teatralnej „Myśl – Nick”. Za umiejętne odnalezienie proporcji między prawdą a formą sceniczną.
Jury postanowiło przyznać Nagrodę Główną w wysokości 1500 zł za dojrzałą i spójną autorską propozycję teatralną. Dla spektaklu „blumqu” w wykonaniu Szymona Szczęcha.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Instruktorzy, Opiekunowie amatorskich zespołów teatralnych i Ty, młody człowieku, który lubisz poszukiwać, dociekać, kreować i występować!

Zbliża się XII OPMFT „Luterek”, dlatego spieszymy z informacją, że już dziś organizatorzy, czyli Wejherowskie Centrum Kultury i I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie, dzięki dużej dawce entuzjazmu oraz wierze w sens teatralnych spotkań, dzięki wsparciu instytucji i osób prywatnych, zapraszają na XII Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka (OPMFT „Luterek”), który odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2017 r. w Filharmonii Kaszubskiej.


PROGRAM

Czwartek 16.11.2017, Filharmonia Kaszubska

10:00 – 10:20 Uroczyste otwarcie XII OPMFT im. Adama Luterka
10:30 – 10:50 The war is over – grupa teatralna „Kompromisu nie będzie” (Sopot)
11:10 – 11:35 Krzyżówka rodzinna, czyli tragifarsa w trzech odsłonach – grupa teatralna
„Horyzont” (Sierakowice)
11:50 – 12:10 Monodram o rybkach – historia tak głęboka, że utoniesz - Monika Chybowska
(Sopot)
12:30 – 12:50 Wszystko o mojej matce –grupa teatralna „Myśl – Nick” (Gdynia)
13:05 – 13:35 Dwie historie z jedną puentą - Grupa teatralna ”Atelier”(Biała Podlaska)

13:45 – 14:30 Przerwa
Pokaz aranżacji stołu rodzinnego wraz z poczęstunkiem wykonany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie (Foyer)

14:35 – 15:00 Historia białego bucika –grupa teatralna „Impuls” (Ryjewo)
15:20 – 15:40 Czy na pewno, mamo…?! - Weronika Michalczuk (Biała Podlaska)
15:55 – 16:15 Drzwi - zespół teatralny „Alchemia” (Wejherowo)
16:40 – 17:10 To dla ciebie, mamo - Agata Wicka (Wejherowo)
17:35 – 18:05 Kazanie XXI - Błażej Tachasiuk (Chojnice)

Piątek 17.11.2017, Filharmonia Kaszubska
10:00 – 10:25 Jedna chwila - Weronika Wilk (Tarnów)
10:40 – 11:10 Januszek idzie na dyskotekę – grupa teatralna „Amator” (Gniewino)
11:30 – 12:00 Szczęśliwe wydarzenie – grupa teatralna „Wieko od Trumny” (Puck)
12:20 – 12:50 Chuda – Weronika Walasiewicz (Toruń)
13:15 - 13:35 Gry i sny - Teatrzyk Błękitnego Czasu (Sopot)

13:35 – 14:15 Przerwa
Pokaz carvingu wraz z poczęstunkiem wykonany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie (Foyer)

14:20 – 14:50 bluMqu - Szymon Szczęch (Tarnów)
15:10 – 15:30 Zielona Róża - Teatr (Nie) Nasycony (Słupsk)
15:50 – 16:20 Multiwitamina - grupa teatralna ŁO/MEN (Lubawa)
16:35 – 17:05 Kolor wolności – grupa teatralna „2u1 Theatre” (Poznań)
17:20 – 17:35 Sceny z życia rodzinnego - grupa teatralna „JBT” (Bolszewo)

Sobota 18.11.2017 Filharmonia Kaszubska
12:00 – 14:00 Uroczyste zakończenie XII OPMFT im. Adama Luterka

16 i 17.11.2017 podczas przerw we Foyer odbywać się będą prezentacje przygotowane przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie im. ks. Edmunda Roszczynialskiego

Organizatorzy:
Wejherowskie Centrum Kultury
I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt
Starosta Wejherowski Gabriela Lisius

Wsparcie finansowe:
Starosta Wejherowski
Stowarzyszenie Absolwentów I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie
Rada Rodziców I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie

Wsparcia udzielili:
Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie im. ks. Edmunda Roszczynialskiego

Jurorzy:

Marta Turkowska

Od 2004 roku aktorka Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Oprócz pracy na scenie prowadzi edukację teatralną i warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest autorką scenariuszy i nagrań bajek dla dzieci, oraz przewodnika „Wodne Zoo Safari” dla Doliny Charlotty.
Reżyser „Audiobooka na Krętej” zrealizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury KULTURA DOSTĘPNA przy współpracy z osadzonymi w Areszcie Śledczym w Ustce i Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku. Autorka warsztatów literacko–teatralnych „Zawirusowani książką” zrealizowanych we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku. Instruktor teatralny w placówkach kultury.

Michał Stachowski

Urodził się w 1974 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie oraz śpiew operowy w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mozarteum w Salzburgu, a także archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Swoją przygodę z teatrem rozpoczął w 1989 roku, kiedy to zaczął uczęszczać na warsztaty teatralne do Studia T, działającego przy Centrum Młodzieży w Krakowie. W latach 1993-1994 współtworzył grupę kabaretową, w roku 2000 założył „Tani” Teatr; następnie współpracował z Teatrem „Kana” ze Szczecina oraz Teatrem „Brama” z Goleniowa. W latach 2006-2017 był członkiem Teatru „Między Wierszami”.
W 2013 roku, razem z Michałem Graffsteinem oraz Wojciechem Włodarskim, wymyślili i stworzyli Ogólnopolskie Spotkania Teatralne „WTOOPA”. Prowadzi również zajęcia indywidualne z emisji głosu oraz nauki śpiewu klasycznego, a w trakcie „WTOOPY” warsztaty z emisji głosu oraz konsultacje wokalne.
W 2015 ukazała się jego książka Oddech – Dźwięk – Słowo. Poradnik dla ludzi używających intensywnie głosu.

Jarosław Tumidajski

Jarosław Tumidajski (ur. 1980) – reżyser. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Debiutował w 2004 roku podczas pierwszej edycji Intermedialnego Forum Teatru Baz@rt NOCNYM AUTOBUSEM Michała Walczaka. Spektakl wszedł później do repertuaru Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Współpracował z wieloma teatrami w Polsce (m.in. w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu), obecnie etatowy reżyser Teatru Współczesnego w Warszawie, w którym zrealizował swoją ostatnią premierę – CZAS BARBARZYŃCÓW Dona Taylora. Jest trzykrotnym zdobywcą Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego – za reżyserię G®UPY LAOKOONA (2008), za reżyserię ONYCH i ŚWIĘTEJ JOANNY SZLACHTUZÓW (2009) oraz za reżyserię KREACJI (2017 – KREACJA otrzymała także wyróżnienie honorowe dla spektaklu roku). Laureat nagrody na XII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia za reżyserię CZERWONYCH KOMET Andreasa Sautera i Bernharda Studlara w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie (2008). W roku 2017 nominowany do nagrody Splendor Gedanensis. Jego spektakle prezentowane były na festiwalach w kraju (m.in. Wybrzeże Sztuki, Boska Komedia, Różewicz Open Festiwal, Kaliskie Spotkania Teatralne) i za granicą (Hiszpania, Francja, Rosja, Ukraina). Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia.

W Przeglądzie może wziąć udział młodzież ucząca się od 13 do 26 roku życia.

Tegorocznym mottem naszego Przeglądu chcemy Was zachęcić do prezentacji spektakli na temat RODZINY. Temat rzeka! Motyw pojawiający się w literaturze i sztuce chyba od początków istnienia ludzkości, a więc jest w czym wybierać. Wierzymy w Waszą intuicję i inwencję. Możecie ukazać rodzinę tradycyjną, współczesną, „mieszaną”, wielopokoleniową, wielokulturową itp…., sięgając po różne gatunki czy formy (tragifarsa, komedia, tragedia, groteska), różne style i różnych twórców. Możecie sięgnąć po teksty prześmiewcze, dramatyczne, fantastyczne znanych lub nieznanych autorów. A może pokusicie się o napisanie własnego, oryginalnego scenariusza, tak jak zrobiła to ostatnio Grupa KOD z Dębna, czym oczarowała jurorów oraz widzów zeszłorocznego „Luterka”. Nie zamierzamy Wam podpowiadać sposobu realizacji tematu, wszak należycie do grupy ludzi kreatywnych i bystrych obserwatorów świata!

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 20.10.2017 r.[/u] zespoły i monodramiści zainteresowani udziałem w XII OPMFT przesyłają pocztą elektroniczną (na adres: projekty@wck.org.pl), bądź tradycyjną (na adres: Wejherowskie Centrum Kultury, 84-200 Wejherowo, ul. Sobieskiego 255, z dopiskiem XII OPMFT „Luterek”)

Na dole strony znajdą Państwo niezbędną dokumentację – regulamin wraz z zaproszeniem, planem działania, kartę zgłoszenia oraz zgodę na publikację wizerunku i na przetwarzanie danych osobowych.

Informacji na temat Przeglądu udzielą Państwu:
Edyta Łysakowska-Sobiczewska (e-mail: esobi@op.pl)
Anna Pobłocka (tel. 058 672 27 75 wew. 49; e-mail: projekty@wck.org.pl)

Ogólnopolski Konkurs Interdyscyplinarny „Rodzina, ach, Rodzina” - wydarzenie towarzyszące XII Ogólnopolskiemu Przeglądowi Małych Form Teatralnych im. A.Luterka
Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są: Ogólnopolski Konkurs Interdyscyplinarny „Rodzina, ach, Rodzina”

LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH
1. Grupa Teatralna JBT (Bolszewo) – „Sceny z życia rodzinnego”
2. Impuls (Ryjewo) – „Historia białego bucika”
3. Weronika Walasiewicz (Toruń) – „Chuda”
4. Błażej Tachasiuk (Chojnice) – „Kazanie XXI”
5. Grupa Teatralna Horyzont (Sierakowice) – „Krzyżówka rodzinna, czyli tragifarsa w trzech odsłonach”
6. Teatrzyk Błękitnego Czasu (Sopot) – „Gry i sny”
7. Myśl – Nick (Gdynia) – „Wszystko o mojej matce”
8. 2u1 Theatre (Poznań) – „Kolor wolności”
9. Wieko od Trumny (Puck) – „Szczęśliwe wydarzenie”
10. Grupa Teatralna Ło/Men (Lubawa) – „Multiwitamina”
11. Monika Chybowska (Sopot) – „Monodram o rybkach – historia tak głęboka, że utoniesz”
12. Kompromisu nie będzie (Sopot) – „The war is over”
13. Weronika Wilk (Tarnów) – „Jedna chwila”
14. Szymon Szczęch (Tarnów) – „ blumqu”
15. Weronika Michalczuk (Biała Podlaska) – „Czy na pewno, mamo…?!”
16. Grupa teatralna Atelier (Biała Podlaska) – „Dwie historie z jedną puentą”
17. Teatr (Nie) Nasycony (Słupsk) – „Zielona Róża”
18. Amator (Gniewino) – „Januszek idzie na dyskotekę”
19. Agata Wicka (Wejherowo) – „Udręki młodej aktorki”
20. Alchemia (Wejherowo) – „Drzwi”

Pliki do pobrania

Newsletter

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasza Strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Wejherowskie Centrum Kultury do celów marketingowych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możecie w każdej chwili cofnąć. Informujemy, że poprzez dalsze korzystanie z naszej Strony, bez zmiany ustawień Państwa przeglądarki, wyrażacie zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Państwa urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ustawienia w zakresie cookie możecie Państwo zawsze zmienić (więcej o cookie znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności) ZAMKNIJ