A
a

Aktualności

OFPoM | Tomasz Chyła

Projekcja fragmentu filmu Kamerdyner w reż. Filipa Bajona. Seansowi towarzyszyć będzie skrzypcowe wykonanie muzyki na żywo przez znakomitego artystę - Tomasza Chyłę.

Fragment filmu zostanie wyświetlony na dużych ekranach w foyer Filharmonii Kaszubskiej 19 kwietnia o godz. 19:00.

Wstęp bezpłatny.

O ARTYŚCIE:

Tomasz Chyła – dyrygent, skrzypek, kompozytor. Silnie związany z wejherowskim i trójmiejskim środowiskiem artystycznym. Aktywnie działający na płaszczyźnie muzyki jazzowej oraz chóralistyki. Absolwent Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Jest założycielem zespołu Tomasz Chyła Quintet, z którym ma na koncie wydanie pięć albumów: „Eternal Entropy” 2017r., (nominacja Akademii Fonograficznej do nagrody muzycznej Fryderyki 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa, nominacja: Fonograficzny Debiut Roku), „Circlesongs” 2018, (nominacja Akademii Fonograficznej do nagrody muzycznej Fryderyki 2018r. w kategorii Muzyka Jazzowa za najlepszy album jazzowy roku) Tomasz Chyła Quintet – Live at Polish Radio 3, 2019r, „da Vinci” 2021 r oraz „Music We Like To Dance To” 2024. Kwintet ma na swoim koncie występy na festiwalach w całej Europie oraz Chinach.

Indywidualnie został nominowany do nagrody fonograficznej „Fryderyki” w roku 2019 oraz w 2024, w kategorii Muzyka Jazzowa, jako artysta jazzowy roku. W roku 2020 otrzymał nagrodę Grand Prix Jazz Melomani w kategorii „Jazzowa Nadzieja”.  Wielokrotnie wyróżniany na najwyższych pozycjach, w corocznym zestawieniu Jazz Top, prestiżowego magazynu Jazz Forum. Wielokrotny stypendysta m.in. z ramienia Ministerstwa Kultury, Marszałka Województwa Pomorskiego czy Prezydenta Miasta Gdańsk. W 2018 roku odebrał podwójną Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

Oprócz działalności jako instrumentalista w swoim dorobku artystycznym odnosi sukcesy w dziedzinie chóralistyki. W 2011 r. współzałożył zespół wokalny Art’n’Voices z którym zdobywał najwyższe laury na konkursach i festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wraz z zespołem nagrał również siedem płyt: trzech autorskich i czterech gościnnych.  Za ostatnie wydawnictwo „Midnight Stories” wraz z zespołem otrzymał nagrodę Akademii Fonograficznej, Fryderyk 2021 w kategorii „Muzyka Współczesna”.

Od 2015 r. jest dyrygentem Kameralnego Chóru Żeńskiego przy I LO im. J. Wybickiego w Kościerzynie z którym uczestniczy w ogólnopolskim projekcie Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Chór zdobył szereg nagród na konkursach o randze regionalnej oraz ogólnopolskie.

Od stycznia 2016 roku prowadzi Chór Mieszany Cantores Veiherovienses. Z którym zdobywa laury na wielu festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowe.

Tomasz Chyła jako dyrygent, wielokrotnie został wyróżniony dodatkową nagrodą w konkursach chóralnych, jako najlepszy dyrygent konkursu, m.in. podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, Pomorskiego Festiwalu Pieśni Pasyjnej w Szemudzie czy kilkukrotnie podczas Regionalnych Konkursów Śpiewającej Polski.

Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Sakralnej „Pater Noster”, który odbywa się w rodzinnej miejscowości Strzepcz. Do tej pory odbyło się już sześć edycji festiwalu.  Silne więzi z gminą Linią zaowocowały napisaniem książki o działalności Chóru Pięciolinia z Linii. Książka została wydana w 2017 roku.  Obecnie jestem wiceprezesem Stowarzyszenia Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej oraz fundacji Art of Freedom

 

Wydarzenie zorganizowane w ramach XXVI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie.

19 kwietnia 2024