Wejherowskie Centrum Kultury uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu:
„Kultura ludowa i tradycyjna 2025” na realizację zadania pn. „Nowa Cepelia - Herstorie, Tradycja, Nowoczesność - Tradycja w obiegu”.
Wejherowo to miejsce, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością, a kultura ludowa wciąż tętni życiem. Położone w sercu Kaszub miasto jest jak otwarta księga pełna opowieści o rzemieślnikach, artystach i twórcach, którzy od pokoleń pielęgnują bogate dziedzictwo regionu. Gdy realizowaliśmy wcześniejsze projekty propagujące czy to haft kaszubski czy malowanie skrzyń posagowych, z rozmów z artystami ludowymi zrodził się pomysł na wyjątkowy projekt poświęcony Cepelii – legendarnej strukturze, która nie tylko dokumentowała, ale też inspirowała kolejne pokolenia do sięgania po tradycyjne wzory i techniki rękodzieła.
Pomysł od początku wydaje się idealnie wpisywać w charakter Wejherowa. Miasto słynie z bliskich związków z kaszubską kulturą, a jego mieszkańcy z dumą kultywują tradycje ludowe, od haftów i ceramiki po muzykę i taniec. Ale co, jeśli spojrzeć na te tradycje przez pryzmat współczesności? Jak Cepelia mogłaby działać dziś, w erze cyfrowej, idei cyrkularności i globalnych wyzwań ekologicznych?
Projekt w Wejherowie postanawia odpowiedzieć na te pytania, nadając ludowemu rękodziełu nową formę i kontekst.
W ramach zadania odbędą się m.in:
- warsztaty z tkactwa, wyrobów z drewna i podstaw kaletnictwa. Doświadczenie poprzednich projektów orbitujących wokół sztuki ludowej pokazuje, że mamy wśród mieszkańców Wejherowo liczne grono osób poszukujących takiej formy ekspresji artystycznej.
- wystawa multimedialna, która opowie o sztuce ludowej w oparciu o wytwory z Cepelii, pokazując jej znaczenie jako strażnika kultury ludowej, ale też jako kreatora trendów, który w swoim czasie redefiniował pojęcie piękna w Polsce. Na wystawie nie zabraknie również elementów nowoczesnych
- wystawę uzupełnią vlogi z herstoriami kobiet związanych z Cepelią z jednej strony i współczesnym wykorzystywaniem rękodzieła i reinterpretacji tradycyjnych wzorów z drugiej strony
Treść i forma zadania skierowane są do mieszkańców Wejherowa oraz terenu całej Polski. Tak dorosłych jak i młodzieży, która coraz bardziej interesuje się ekologią i zrównoważonym stylem życia.
Do współpracy przy realizacji projektu zaproszono m.in.:
- historyka regionu, do stworzenia serii krótkich filmów dokumentalnych, w których mieszkanki Wejherowa i okolic opowiedzą swoje osobiste historie związane z rękodziełem i kulturą ludową
- muzealników i etnografów pracujących na terenie województwa pomorskiego
Zadanie ma charakter egalitarny i wielopokoleniowy, a zaproponowane w nim aktywności są bezpłatne i otwarte dla szerokiej publiczności.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.