A
a

Festiwale

Lądek Film Lokalnie

Lądek Film Lokalnie to objazdowy projekt filmowy Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. W jego ramach udostępniamy publiczności w całej Polsce specjalne pokazy festiwalowych filmów.

W Wejherowie zaprezentujemy:
House of the Gods – 5 Listopada godz. 19.00

Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji 2022
Wielka Brytania (2021), 44 min.
Reżyseria: Matt Pycroft
TRAILER: https://fb.watch/fxpUNMD6dD/

Wielki północny filar Mount Roraima wynurza się z deszczowego lasu Amazonii jak dziób potężnego statku. Przewieszona ściana jest często zasłonięta chmurami, zalewana ulewnymi deszczami, otoczona niedostępną dżunglą i błotnistym terenem. Według miejscowej legendy tylko ludziom o czystej duszy będzie dane ujrzeć wierzchołek Mount Roraima. Była ona inspiracją dla powieści Artura Conan Doyle’a 'Zaginiony świat’ i dla filmu animowanego Disneya/Pixara 'Odlot’. 'House of Gods’ podąża za Leo Houldingiem i jego ekipą przez 100 kilometrów błotnistego lasu deszczowego i w górę pionowej ściany. Czy uda im się nie tylko zdobyć szczyt, ale też sprawić, by przedstawiciele rdzennej ludności również uczestniczyli w tej wspinaczce?

Alpine Trilogy (Doggystyle) – 10 grudnia godz. 17.00

Film konkursowy Festiwalu Górskiego 2022
Francja (2021), 44 min.
Reżyseria: Damien Largeron, Brian Mathé, Morgan Monchaud
TRAILER: https://fb.watch/fxpFQj1qTC/

Latem 2020 roku dwóch belgijskich wspinaczy Nico Favresse i Sébastien Berthe wyruszyli rowerami przez Alpy. Celem wycieczki było zmierzenie się z Trylogią Alpejską, czyli z 3 wspinaczkowymi klasykami: drogami Sibergeier (240m, 8b+), Nowe Szaty Cesarza (250m, 8b+) oraz End of Silence (350m, 8b+). W podróż zabrali psy – Cruxa i Bintje – oraz operatora, Damiena Largeron. Wesoła karawana w ciągu dwóch tygodni przejechała rowerami 700 kilometrów, a Nico i Sébastien w pięknym stylu skompletowali Trylogię.

Nuptse – Styczeń

Film konkursowy Festiwalu Górskiego 2023, polska premiera
Francja (2023), 66 min.
Reżyseria: Hugo Clouzeau
TRAILER: https://fb.watch/mMA6gEEAl1/

Francuzi Hélias Millerioux, Frédéric Degoulet i Benjamin Guigonnet – znani jako „gang wąsaczy” – marzą o poprowadzeniu nowej, ekstremalnej drogi na legendarnej południowej ścianie Nuptse. Liczący prawie 8000 metrów szczyt leży w samym sercu Himalajów. Film „Nuptse. L’inaccessible absolu” opowiada o dążeniu trzech upartych wspinaczy do zdobycia szczytu.

We Walked Under the Earth – Luty

Film konkursowy Festiwalu Górskiego 2023
Francja (2022), 53 min.
Reżyseria: Alex Lopez
TRAILER: https://fb.watch/mMCFo_9hVC/

Ludzie od zawsze czuli potrzebę eksploracji przestrzeni – kosmosu, gór, podziemi i tego, co kryje się pod powierzchnią wody. Film „We Walked Under the Earth” opowiada o próbach połączenia jaskini Fromagère z legendarną Gouffre Berger w masywie Vercors w południowej Francji. Tego projektu podjęli się Cédric Lachat i David Parrot. To właśnie w Gouffre Berger ludzie po raz pierwszy zeszli na głębokość ponad 1000 metrów w głąb Ziemi. Przez lata „Bergerka” była najgłębszą jaskinią świata. Eksploracja podziemi – uważana przez wielu za bezużyteczną – jest próbą zaspokojenia ciekawości odkrywców na temat tego, co dalej, głębiej, wyżej…

Red Route Home – Marzec

Film Konkursowy Festiwalu Górskiego 2022
Słowacja (2021), 40 min.
Reżyseria: Adam Lisý
TRAILER: https://fb.watch/fxq5ZzR8eV/

Nawet niekompletne przejście najdłuższego szlak górskiego na Słowacji może być kształcącym doświadczeniem. Wskocz na przyczepkę rowerową i dołącz do Evit, Janci oraz ich trzech synów (dwu-, cztero- i 6-latka) w 2-miesięcznej wędrówce czerwonym szlakiem. Czekają tam na ciebie wielkie przygody, zimne noce, spokojny rytm, bycie tu i teraz, brudne dzieciaki, wspaniali ludzie, piękne słowackie krajobrazy, gotowanie na ognisku, minimalizm, pokora, pielgrzymka, poznawanie własnych wartości, pot, stres, euforia i zwolnienie tempa. Ten film zabierze cię w podróż, podczas której dzieci uczą dorosłych, jak żyć.

A Crack in the Mountain – Kwiecień

Film konkursowy Festiwalu Górskiego 2023, polska premiera
Wielka Brytania (2022), 100 min.
Reżyseria: Alastair Evans
TRAILER: https://fb.watch/nahNlxAHpx/

Głęboko w dżungli w środkowym Wietnamie leży wspaniałe podziemne królestwo. Niezwykłej urody Hang Son Doong – położona w górach grota, przez którą płynie rzeka – ma największe korytarze jaskiniowe na świecie. Więcej ludzi stanęło na Evereście, niż odwiedziło to miejsce, dzięki czemu jego piękno pozostało nietknięte.
W 2014 roku przyszłość Son Doong stanęła pod znakiem zapytania – zapowiedziano zbudowanie kolejki gondolowej prowadzącej do jaskini. Troska o delikatny ekosystem, który ulegnie zniszczeniu, stała się powodem protestów. Zdania miejscowej społeczności na temat potencjalnych korzyści są podzielone. Film ukazuje narastający wokół kolejki konflikt.
„A Crack In The Mountain” pokazuje, jak dobre i złe intencje mogą prowadzić do zniszczenia jednego z przyrodniczych cudów świata, a głównym powodem tego działania są pieniądze. Film może być też motywacją dla tych, którym dziedzictwo przyrodnicze leży na sercu i którzy walczą A Crack in the Mountain w jego obronie.

 

Repertuar:

Alpine Trilogy (Doggystyle) - 10 grudnia godz. 17.00
Alpine Trilogy (Doggystyle) - 10 grudnia godz. 17.00