




Warsztaty - KOLĘDA - KASZUBSCY PRZEBIERAŃCY
- Start: 2020-08-24 10:00
- Miejscowość: Wejherowo, Chmielno
- Miejsce: Sala konferencyjna
- Adres: Sobieskiego 255

Wejherowskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza młodzież, dorosłych i seniorów do wzięcia udziału w warsztatach pn. „Kolęda – kaszubscy przebierańcy” w ramach projektu pn. „Larwy, maszkary, gwiżdże”.
Warsztaty będą odbywać się będą zgodnie z poniższym harmonogramem:
24.08.2020 r., miejsce: WCK
25.08.2020 r., miejsce: WCK
27.08.2020 r., miejsce: Chmielno
(Organizator zapewnia transport tam i powrót spod siedziby WCK)
31.08.2020 r., miejsce: WCK
01.09.2020 r., miejsce: WCK
03.09.2020 r., miejsce: WCK
Zajęcia odbywają się od godz. 10.00, z wyjątkiem 27 sierpnia - warsztaty rozpoczną się o godz. 9.00.
Jedne zajęcia odbędą się w pracowni prowadzącego w celu bliższego zgłębienia tajników warsztatu pracy twórcy ludowego. Organizator zapewnia transport.
Podczas warsztatów powstaną larwy i maszkary np. kozioł, bocian, baran, koń, żandarm, Żyd, dziad z babą, śmierć, pùrtk, czyli diabeł oraz Gwiôzdór i ich atrybuty - palëca (laska), zwónk (dzwonek), drabina, miotła, widły, kula, lina, wycior, kosa, "korbacz", czyli rodzaj bata.
Uwaga: osoby, które zgłoszą się na warsztaty powinny wziąć udział we wszystkich zajęciach. Wszystkie materiały, które wykonane zostaną podczas warsztatach pozostaną w zasobach WCK.
Prowadzący:
Tadeusz Makowski - twórca ludowy, muzyk, gawędziarz, budowniczy instrumentów ludowych, pomysłodawca imprez regionalnych, autor wystaw m.in. "Instrumenty Kaszub - muzyka i wykonanie". Laureat licznych konkursów i festiwali promujących autentyczną twórczość ludową oraz traktujących o ochronie dziedzictwa kulturowego. Doświadczony w prowadzeniu warsztatów sztuki ludowej dla dzieci i dorosłych.
Rekrutacja
Osoby, chcące wziąć udział w warsztatach zobowiązane są wypełnić i przesłać skan podpisanego formularza zgłoszeniowego (wzór na dole strony) za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres i.bukowska@wck.org.pl.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc dostarczenie formularza nie jest jednoznaczne z przyjęciem na warsztaty.
Potwierdzenie uczestnictwa przesłane zostanie drogą mailową. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 58 672 27 75 wew. 73
O projekcie
Mieszkając w duchowej stolicy Kaszub nie można zapomnieć o dawnych obyczajach i obrzędach związanych z ich tradycją. W natłoku informacyjnym pełnym dominacji technologicznej kierującej nas nieustannie ku przyszłości, nie możemy zapomnieć o przeszłości. Powinniśmy czerpać z niej jak najwięcej. Ba! Taką historię należy kultywować i hołubić. Z potrzeby ocalenia od zapomnienia i popularyzacji kaszubskiej tradycji zrodził się niezwykły projekt „Larwy, maszkary i gwiżdże”.
Projekt pn. „Larwy, maszkary, gwiżdże” to warsztaty i prelekcje o znaczącej wartości edukacyjnej i popularyzatorskiej dla wszystkich pokoleń, a głównym jego celem jest wspieranie zjawisk związanych z ludową tradycją kultury Kaszub, transformacjami poszczególnych jej elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania. Skoncentrowany na popularyzacji dawnych zwyczajów i obrzędów oraz zachęcający do kultywowania autentycznych wartości dziedzictwa kulturowego w XXI wieku.
Zaangażowani twórcy ludowi nie tylko zaznajomią dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów z nauką powstawania poszczególnych rekwizytów związanych z rokiem obrzędowym Kaszub, ale także dzięki ogromnemu potencjałowi i umiejętności przekazywania wiedzy z kontekstem ich występowania.
Efektem przedsięwzięcia będzie ocalenie i popularyzacja dziedzictwa wartości muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów, a także rzemiosła Kaszub, co przyczyni się do budowania więzi kulturowej oraz wpłynie na rozwój edukacji regionalnej.
Realizacja: 18.03.2020 r. – 15.10.2020 r.
W ramach przedsięwzięcia planowane są warsztaty:
„Kaszubski Janko Muzykant”
„Muzycznie z rokiem obrzędowym”
„Kolęda – kaszubscy przebierańcy”
„Zakręć się słomą”
Partnerzy:
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze – Oddział w Gdańsku,
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020