




Romowie - kolorowe wolne ptaki
- Start: 2020-07-08 15:00

Wędrowne tabory, zupy z pokrzyw, wesela z wielkim rozmachem, wróżenie z kart, kolorowe stroje, muzyka, taniec i śpiew - to tylko część skojarzeń.
Czym były Wielkie i Małe Skalania? Dlaczego kobiety nosiły długie spódnice? Dlaczego dzieciom nadawano po trzy imiona?
Poznajcie niezwykłe bogactwo kulturowe społeczności cygańskiej! W naszej galerii prezentujemy wystawę̨ „Romowie – kolorowe wolne ptaki” - będącą początkiem projektu skupiającego się wokół tej fascynującej społeczności. Z kolei w foyer możecie zapoznać się z wystawą planszową: "Tradycja, zwyczaje i historia polskich Romów".
Projekt „Tradycje romskie na Kaszubach” to przedsięwzięcie artystyczne o ogromnym znaczeniu edukacyjnym, a przede wszystkim – popularyzatorskim. Chcemy zapoznać Was z kulturą i tradycjami romskimi. Przeróżne animacje kulturowe i społeczne, prowadzone w oparciu o materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, nawiązywać będą do miejscowych tradycji.
Wystawy, które obecnie eksponujemy są pierwszym krokiem ku poznaniu różnorodnej społeczności z terenów Wejherowa i Kaszub.
Chcemy poznać Waszą opinię! Będziemy nam bardzo miło, jeżeli po wystawie podzielicie się wrażeniami z wystaw, a także tym, jakie działania projektowe dotyczące społeczności romskiej najbardziej by Was zainteresowały.
Obie wystawy możecie oglądać w godzinach otwarcia kas:
od poniedziałku do piątku - od godz. 15.00 do 21.00, w weekendy - na godzinę przed pierwszym seansem do 21.00.
„Romowie – kolorowe wolne ptaki”
Wystawa etnograficzna w ramach projektu „Tradycje romskie na Kaszubach”.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Sprzęt wystawienniczy umożliwiający aranżację wystawy użyczyło Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Organizator serdecznie dziękuje za życzliwość i udostępnienie prezentowanych materiałów dla Pana Andrzeja Szpunara - Dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Pani Marii Danuty Cetery - Kierownika i dla Zespołu Muzeum Etnograficznego w Tarnowie oraz Pana Tomasza Fopkego - Dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, a także za zaangażowanie w powstanie ekspozycji
dla Pani Grażyny Wirkus, Anety Fittkau i Ewy Papke.