YouTube

Stolemy Energii

  • Start: 2019-06-15 08:15
  • Miejscowość: Wejherowo

Wejherowskie Centrum Kultury w Filharmonii Kaszubskiej we współpracy z Urzędem Miasta Wejherowa i porozumieniu z firmą ENERGA-OPERATOR S.A. Oddział w Gdańsku. Rejon Dystrybucji w Wejherowie, rusza z akcją Stolemy Energii, która ma na celu upiększenie otaczającej nas przestrzeni. Dziesięciu artystów z Pomorza i okolic zajmie się odmalowywaniem stacji transformatorowych znajdujących się na terenie naszego miasta. Mało estetyczne budki w których "mieszka" prąd zyskają zupełnie nowe oblicze. Powstaną na nich bowiem prawdziwe dzieła sztuki w postaci murali.

Malarstwo ścienne to coraz częściej realizowana w przestrzeni miejskiej forma sztuki. Murale, które pojawiają się w tkance wizualnej miasta podnoszą atrakcyjność i uwypuklają walor estetyczny dzielnic i osiedli. Zgłosiło się do nas sporo niezwykle utalentowanych osób, ale obecnie planujemy odnowić tylko dziesięć obiektów. Wybór był więc niezwykle trudny, ale efekt z pewnością będzie zachwycający - mówi Karol Formela - koordynator projektu Stolemy Energii z ramienia Wejherowskiego Centrum Kultury.

Powstające prace inspirowane będą tematyką kaszubską i niezwykle charakterystycznym wzorem kaszubskiego haftu. Przygotowane projekty zaskakują różnorodnością spojrzeń na ten tematykę. Łączy je jednak jedno – wszystkie pozwolą organizatorom przypomnieć, że to właśnie Wejherowo uznawane jest za duchową stolicę Kaszub.

Wielkoformatowe dzieła sztuki zastąpią nieestetyczne napisy i przypadkowe bazgroły, które obecnie często dostrzec możemy na mijanych codziennie trafostacjach. Powstałe prace z całą pewnością staną się dodatkową atrakcją naszego miasta i będą przyciągały spojrzenia nie tylko jego mieszkańców, ale też turystów.

Artyści przystąpią do pracy w najbliższych tygodniach, tak by pod koniec lipca wszystkie zaplanowane trafostacje zyskały nowe oblicze i mogły cieszyć oczy mijających je przychodniów. Obiekty, które zazwyczaj mijamy bezrefleksyjnie i nie zwracamy na nie uwagi będą prezentowały się niezwykle efektownie.

Newsletter

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasza Strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Wejherowskie Centrum Kultury do celów marketingowych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możecie w każdej chwili cofnąć. Informujemy, że poprzez dalsze korzystanie z naszej Strony, bez zmiany ustawień Państwa przeglądarki, wyrażacie zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Państwa urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ustawienia w zakresie cookie możecie Państwo zawsze zmienić (więcej o cookie znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności) ZAMKNIJ