
REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA
- Start: 2019-06-21 10:00
- Miejscowość: Wejherowo
- Miejsce: Plac Jakuba Wejhera i Park Miejski
- Adres: Sobieskiego 255
- Bilety: Wstęp wolny

Mieszkańcom Wejherowa doskonale znana jest legenda o ślubach Jakuba Wejhera pod Białą i cudownym uratowaniu założyciela naszego miasta.
Cała ta sytuacja, to nie tylko wielokerotnie powtarzana legenda. I nie ma w niej tylko przysłowiowego ziarnka prawdy. Jest cały wór prawdy w tej opowieści. Podczas tegorocznej Rekonstrukcji Historycznej zaprezentujemy Państwu to, co się wtedy wydarzyło.
Niemal czterysta lat temu pewien kronikarz zaczął w swoich annałach wpis opatrzony rokiem 1634:
"Podczas powrotu do ojczyzny pod Białą, miastem jakimś moskiewskim jeszcze niezdobytym, zatrzymał się i wziął udział w jego oblężeniu. Nagle został zasypany, bo nieprzyjaciel zastosował miny. Widząc, że jest w ostatecznym niebezpieczeństwie życia i cały ratunek upatrując tylko w Bogu, przez zasługi św. Franciszka, umiłowanego opiekuna swego, wezwał pomocy bożej ślubując, że jeżeli wyjdzie cało z tego krytycznego położenia na wieczną pamiątkę tego dobrodziejstwa wybuduje w swoich dobrach kościół na cześć Trójcy św. i św. Franciszka i wszelkimi siłami będzie szerzył chwałę bożą. Uczyniwszy ten ślub ocalał."
Roku Pańskiego 2019, w dniach 21-23 czerwca pokażemy nie walkę ze zdrajcami oraz ze szwedkim najeźdźcą. Zaprezentujemy wydarzenia, które miały miejsce przy twierdzy pod Białą i w których udział brał wielki dostojnik, hrabia świętego cesarstwa rzymskiego, wojewoda malborski, starosta dzierzgoński, człuchowski, bytowski, dziedziczny pan Wildschutzu, Rzucewa, senator Królestwa Polski i Ziem Pruskich, pułkownik naczelny i generalny, urodzony w 1609 roku syn Jana Wejhera i Anny Szczawińskiej, sam Jakub Wejher.
Całe wydarzenie odbędzie się na terenie Wejherowa, ze szczególnym uwzględnieniem Placu Jakuba Wejhera oraz Parku Miejskiego.
W czasie trwania wydarzenia przewidziane są także inne atrakcje, zarówno dla widzów, jak i dla rekonstruktorów. Turniej szabli bojowej, czy turniej łuczniczy. Na terenach przyległych do obozowiska będą działać kramy z z regionalnymi przysmakami, dawnymi produktami, będzie także możliwość zobaczenia jak pracują rzemieślnicy zawodów dawnych.
Zapraszamy także na wspólne zwiedzanie z przewodnikiem Kalwarii Wejherowskiej oraz podziemi Kościoła klasztornego pw. św. Anny, gdzie spoczywa założyciel miasta wraz z rodziną. Planowany jest również przemarsz z pochodniami.