YouTube

FESTIWAL DESIGNU - ODSŁONA SZWEDZKA

  • Start: 2016-10-22 12:00
  • Miejscowość: Wejherowo
  • Miejsce: Filharmonia Kaszubska
  • Adres: Sobieskiego 255
  • Bilety: wstęp wolny

Festiwal Designu – odsłona czwarta

Szwedzkie wzornictwo użytkowe

(podsumowująca projekt)

22.10.2016 r. 12.00 – 18.00

Wejherowskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w FESTIWALU DESIGNU, kończącym odsłonę szwedzką i zarazem stanowiącym podsumowanie międzynarodowego projektu „Nadbałtycki szlak designu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który odbędzie się dnia 22.10.2016 r.

Uczestnicy imprezy wezmą udział w warsztatach, wystawach, pokazach i rodzinnych kącikach kreatywności.

Wszystkie aktywności oraz prezentacje nawiązywać będą do nurtu szwedzkiego w designie.

Projektowanie, kreatywność, prostota i funkcjonalność charakterystyczne dla Szwecji zawładną Filharmonią.

Nie zabraknie również wystaw, związanych z minionymi odsłonami projektu ukazujących różnorodność nurtów, wzornictwa użytkowego.

PLAN FESTIWALU

12:00 Otwarcie Festiwalu - przybliżenie idei projektu „Nadbałtycki szlak designu”, przedstawienie gości (sala konferencyjna)

12:30 – 14:00 Pokaz wytwarzania elementów dekoracyjnych z wikliny papierowej inspirowanych wzornictwem użytkowym Szwecji – Magdalena Komar (Foyer)

Tak zwana papierowa wiklina to stosunkowo nowy rodzaj rękodzieła, podobny w swej naturze do tradycyjnego plecionkarstwa w pełni wykorzystujący techniki wikliniarskie. Różnicą zasadniczą jest materiał: plecionki zrobione są z własnoręcznie skręconych papierowych – głównie gazetowych rureczek. To również nowoczesny recykling, bardzo dobrze postrzegany w każdym środowisku. Materiał dostępny dla każdego, tani, efektywny i bardzo efektowny. Kosze, dekoracje domowe, nietuzinkowe prezenty i wymyślne drobiazgi stworzyć można ze zwykłej, przeczytanej gazety. Potrzebne jeszcze tylko barwniki i lakier, troszkę samozaparcia i nieco wiedzy i satysfakcja własna oraz zachwyt obdarowanych gwarantowane.

12:45 – 17:00 Rodzinny kącik kreatywności – wzornictwo użytkowe Szwecji - konik skandynawski, odnawianie krzeseł, praca z tkaniną (Foyer)

Kącik kreatywności służyć będzie integracji i umocnieniu więzi rodzinnych poprzez wspólne spędzanie czasu na zabawach kreatywnych.

14.00 – 15.00 Prezentacja pt.: ”New Nordic - współczesny obraz szwedzkiego wzornictwa” -Wojciech Guzik (sala konferencyjna)
Gość podczas swojej prezentacji scharakteryzuje szwedzkie wzornictwo, współczesną scenę designu. Opowie jakie obecnie obowiązują trendy i tendencje, przedstawi najbardziej znanych projektantów i przykłady realizacji ich projektów.

15:00 – 17:30 Warsztaty tworzenia elementów dekoracyjnych z wikliny papierowej inspirowanych wzornictwem użytkowym Szwecji - Magdalena Komar (pracownia plastyczna 300) OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
(Formularz zgłoszeniowy na warsztaty zamieszczony jest na dole strony - Formularz zgłoszeniowy na warsztaty tworzenia elementów dekoracyjnych z wikliny papierowej inspirowanych wzornictwem użytkowym Szwecji).

Formularz zgłoszeniowy na warsztaty można przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej: projekty@wck.org.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Wejherowskiego Centrum Kultury w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 58 672 27 75 wew. 49.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

17:30 Podsumowanie Festiwalu – prezentacja prac wykonanych w czasie warsztatów

Wystawy:

I Wystawa "Livs-Ljus Visioner" - Per Oscar Gustav Dahlberg

II Wystawa MEJERI I SVEN – Wojciech Guzik

III Wystawa prac powstałych podczas warsztatów PRZEDFESTIWALOWYCH odsłony szwedzkiej:

- „Patchwork w kulturze Szwecji”
- „Malowanie mebli farbą kredową – inspirowane wzornictwem użytkowym Szwecji”
- „Ceramika – inspirowana wzornictwem użytkowym Szwecji”
- „Wielkoformatowa dekoracja ścienna inspirowana wzornictwem użytkowym Szwecji”

IV Wystawa prac powstałych podczas odsłony polskiej w projekcie

V Wystawa prac powstałych podczas odsłony litewskiej w projekcie

VI Wystawa prac powstałych podczas odsłony rosyjskiej w projekcie

Informacja na temat artystów:

Magdalena Komar – mieszkanka wsi gminy Szemud w Bojanie. Z wykształcenia informatyk, na co dzień handlowiec, a po pracy rękodzielnik. Rękodziełem jako formą wyrazu dla swoich artystycznych potrzeb zajmuje się od ponad 7 lat. Od dziecka jej ręce coś plotły: najpierw frędzelki z obrusa, za co dostawała po „łapach”, zaraz potem były niteczki i szydełko, a teraz papier i rurki.

Plecionki Pani Magdaleny zrobione są z własnoręcznie skręconych papierowych – głównie gazetowych rureczek. W ten sposób wyplata koszyki, misy, a także zegary, anioły, wianki, figurki zwierzątek, a nawet gitarę…

Rękodzieło Pani Magdaleny na początku zadziwia, później intryguje, a w końcu i tak wiele osób sięga po gazetowe rurki lub po jej wyroby.

Wojciech Guzik - urodzony w 1994 r. w Bielsku-Białej. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Wzornictwo oraz w Konstfack w Sztokholmie. Finalista konkursu 'make me!' 2015 i 2016. Pasjonat kultury i wzornictwa użytkowego Szwecji.

Per Oscar Gustav Dahlberg urodził się w Torshälla w Szwecji, wśród dzikiej przyrody oraz tajemniczych lasów i jezior. Tam kształtowała się jego artystyczna wrażliwość. Studia rozpoczął w mieście Eskilstuna, a kontynuował je na Cambridgeshire College Of Art i londyńskim Royal College of Art, uzyskując stopień Master of Arts w 1981 roku. Kolejne trzy lata spędził na tej uczelni doskonaląc sztukę audiowizualną tworząc nową formę wyrazu plastycznego. Za te osiągnięcia otrzymał stopień naukowy doktora filozofii.
Pierwsza studencka wystawa Pera miała miejsce w Luksemburgu. W późniejszym okresie prace wielokrotnie wystawiane były między innymi w Paryżu, Londynie, Saffron Walden, Torshälla, Eskilstuna i na Majorce.
Jego audiowizualia, takie jak diaporamy oparte na rysunkach, akwarelach i malarstwie, były prezentowane na całym świecie. Muzea w Anglii, Irlandii i na Tajwanie szczycą się posiadaniem dzieł artysty. Panoramiczna diaporama „Taniec wieloryba” była nagradzana w Filadelfii, Nowym Jorku, Monachium i Paryżu. Natomiast w rodzinnym mieście artysty, Torshälla, imponujących rozmiarów tryptyk ze skrzydłami przypominający otwartą książkę stanowi stałą ekspozycję w bibliotece miejskiej.
Twórczość Dahlberga jest dobrze znana mieszkańcom Pomorza także za sprawą sopockiego Krzywego Domku – uznano iż, twórczość artysty była inspiracją dla architektów tego budynku, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Niejednokrotnie był on uznawany za jeden z najbardziej oryginalnych obiektów na świecie.
Per Oscar Gustav Dahlberg jest dwukrotnym laureatem Nagród Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w postaci rocznych stypendiów, które przyznano w latach 2005 i 2006.
Podczas wystawy w Wejherowskim Centrum Kultury zostaną zaprezentowane ilustracje książkowe pochodzące z rozległych zbiorów artysty tworzonych na przestrzeni dziesięcioleci działalności.

PRZYPOMINAMY O ODWIEDZENIU BEZPŁATNEJ PLATFORMY http://design.wck.org.pl/, która powstała w ramach projektu „Nadbałtycki szlak designu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Znajdą tam Państwo:
• e-kursy
• e-konsultacji
• e-wystaw
• design-space
• nagrania z warsztatów

_____________________________________________________________________________________________________

W związku z realizacją 4 ODSŁONY międzynarodowego projektu „Nadbałtycki szlak designu” współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego , Wejherowskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w BEZPŁATNYCH WARSZTATACH dotyczących tematyki WZORNICTWA UŻYTKOWEGO SZWECJI.
Do udziału w warsztatach zapraszamy młodzież od 15 roku życia oraz osoby dorosłe z powiatu wejherowskiego.

Efekty pracy uczestników warsztatów zostaną zaprezentowane podczas wystawy i pokazu kolekcji w czasie FESTIWALU DESIGNU, który odbędzie się 22 października 2016 roku w Foyer Filharmonii Kaszubskiej.

WARSZTATY I: PATCHWORK W KULTURZE SZWECJI BRAK WOLNYCH MIESJC

Termin warsztatów: 23-24.09.2016 r.

23.09.2016 w godzinach 14.00 – 21.00
24.09.2016 w godzinach 08.00 – 16.00

Warsztaty prowadzić będzie Pani Renata Ślusarska-Szczepanik.

Artystka specjalizuje się w projektowaniu i szyciu patchworku w różnych stylach od romantycznych, rustykalnych, poprzez boho, styl etno, aż po nowoczesne składające się z geometrycznych figur i kontrastowych barw.

Opis warsztatów:

Podczas warsztatów uczestnicy wykonają patchwork, poznają idee recyklingu, chętnie wykorzystywaną przez Szwedów oraz zapoznają się z tematyką designu skandynawskiego we wnętrzach.

Patchwork europejski, w tym właśnie skandynawski różni się od tradycyjnego patchworku amerykańskiego, jest kolorowy, prosty, geometryczny. Łączy w sobie bardzo różne style (często inspiruje się stylem folk czy etno).

Design skandynawski wiedzie prym wśród stylistów czy architektów wnętrz. Projekty skandynawskie cechuje prostota, funkcjonalność, wysokie walory estetyczne. Podobnie z tekstyliami, które dla Skandynawów ze względu na klimat są bardzo ważnym elementem wyposażenia wnętrz.

Program warsztatów:

1. Wprowadzenie krótka historia tkaniny w designie skandynawskim, przykłady wzornictwa, idea recyklingu, zrównoważony rozwój.
2. Patchwork w kulturze Skandynawii/Szwecji, idea patchworku w Europie. Patchwork tradycyjny i nowoczesny we wnętrzach Skandynawii.
3. Rodzaje tkanin, style szycia, narzędzia i przyrządy – zapoznanie uczestników z warsztatem quilterskim, omówienie funkcji poszczególnych narzędzi i przyrządów, krótki opis i charakterystyka tkanin, wykorzystywanych maszyn, technik ręcznego szycia.
4. Przedstawienie projektu mini patchworku Nordic Mini Quilt i projektu nowoczesnego Cross Quiltu (motywu bardzo często wykorzystywanego w Skandynawii).
5. Praca w grupach część osób będzie wykonywało mini quilt część nowoczesny projekt (przy czym ten nowoczesny będzie większy niż te mini quilty).

Formularz zgłoszeniowy można przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej: projekty@wck.org.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Wejherowskiego Centrum Kultury w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255.
Dodatkowych informacji można uzyskać pod numerem telefonu 58 672 27 75 wew. 49

Formularz zgłoszeniowy zamieszczony jest na dole strony (Formularz zgłoszeniowy na warsztaty - PATCHWORK W KULTURZE SZWECJI).

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

WARSZTATY II: MALOWANIE MEBLI FARBĄ KREDOWĄ – INSPIROWANE WZORNICTWEM UŻYTKOWYM SZWECJI
BRAK WOLNYCH MIEJSC

Termin warsztatów: 30.09-01.10.2016 r.

30.09.2016 w godzinach 14.00 – 21.00
01.10.2016 w godzinach 08.00 – 16.00

Warsztaty prowadzić będzie Pani Agnieszka Pustelnik.

Artystka specjalizuje się w odnawianiu i stylizacji mebli.

Opis warsztatów:

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość zapoznać się z technikami odnawiania mebli. Pod okiem profesjonalisty nauczą się, w praktyce, dobierania odpowiednich materiałów, kolorów, stylu i zdobienia, aby mebel był niepowtarzalny i tworzył spójną całość z wnętrzem, w którym stoi.

Uczestnicy podczas zajęć wystylizują krzesła inspirując się wzornictwem Szwecji.

Program warsztatów:

1. Przybliżenie stylu skandynawskiego (prezentacja multimedialna).
2. Malowanie mebli farbami, wykorzystując wzornictwo Szwecji.

Formularz zgłoszeniowy można przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej: projekty@wck.org.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Wejherowskiego Centrum Kultury w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255.
Dodatkowych informacji można uzyskać pod numerem telefonu 58 672 27 75 wew. 49

Formularz zgłoszeniowy zamieszczony jest na dole strony (Formularz zgłoszeniowy na warsztaty - MALOWANIE MEBLI FARBĄ KREDOWĄ – INSPIROWANE WZORNICTWEM UŻYTKOWYM SZWECJI).

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

WARSZTATY III: CERAMIKA - INSPIROWANA WZORNICTWEM UŻYTKOWYM SZWECJI
BRAK WOLNYCH MIEJSC

Termin warsztatów: 07-08.10.2016 r.

07.10.2016 w godzinach 14.00 – 21.00
08.10.2016 w godzinach 08.00 – 16.00

Warsztaty prowadzić będzie Pani Justyna Górecka.

Artystka na co dzień tworzy w swojej mazurskiej pracowni ceramicznej Manufaktura Górecka we wsi Ublik. Specjalizuje się między innymi w ręcznie malowanej ceramice (m. in. talerze, patery, misy, miseczki, podstawki pod naczynia, kubki itp.), kaflach, biżuterii, obrazkach, itp.

Opis warsztatów:

Podczas warsztatów uczestnicy pod okiem artystki będą mieli możliwość wykonać miedzy innymi formę gipsową do kafli, odlać kafla z ceramicznej masy lejnej oraz konika szwedzkiego z gipsu. Podczas zajęć przewidziana jest również praca z gliną. Wzornictwo wykorzystywane podczas warsztatów będzie nawiązywało do motywów szwedzkich.

Formularz zgłoszeniowy można przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej: projekty@wck.org.pllub dostarczyć osobiście do sekretariatu Wejherowskiego Centrum Kultury w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255.
Dodatkowych informacji można uzyskać pod numerem telefonu 58 672 27 75 wew. 49

Formularz zgłoszeniowy zamieszczony jest na dole strony (Formularz zgłoszeniowy na warsztaty - CERAMIKA - INSPIROWANA WZORNICTWEM UŻYTKOWYM SZWECJI).

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

WARSZTATY IV: WIELKOFORMATOWA DEKORACJA ŚCIENNA INSPIROWANA WZORNICTWEM UŻYTKOWYM SZWECJI

Termin warsztatów: 14-15.10.2016 r.
14.10.2016 w godzinach 14.00 – 21.00
15.10.2016 w godzinach 08.00 – 16.00

Warsztaty prowadzić będzie Pani Justyna Medon

Artystka jest absolwentką kierunku Surface Design w London College of Communication. Projektantka jest laureatką I nagrody prestiżowego konkursu Liberty Classic Print. Umiejętności doskonaliła w Londynie w pracowni Mirjam Rouden.

Opis warsztatów:

Podczas warsztatów uczestnicy wspólnie stworzą motywy dekoracyjne a następnie przy użyciu techniki szablonu oraz sitodruku artystycznego zaprojektują kolekcję, w której skład wejdzie tapeta.

Warsztat projektowy zainspirowany wzornictwem oraz bogatą kulturą Szwecji, podczas którego uczestnicy zapoznają się z wzornictwem Szwecji, architekturą, projektowaniem wnętrz i sztuką użytkową.

Charakterystyczne motywy dekoracyjne krajów skandynawskich to soczyste kolory i wyraziste kształty. Prezentacja technik graficznych i możliwości ich zastosowania pozwoli na eksperymentalne ćwiczenia w dziedzinie projektowania oraz aplikację wzorów na różnych powierzchniach takich jak tkanina oraz tapeta.

Program warsztatów:
1. Wprowadzenie oraz charakterystyka wzornictwa skandynawskiego.
2. Wprowadzenie do technik grafiki warsztatowej – sitodruk oraz szablon.
3. Zajęcia praktyczne – projektowanie motywów dekoracyjnych oraz ich aranżację dla wybranej powierzchni – tapety, wykonanie dekoracji przy użyciu techniki szablonu oraz sitodruku.
4. Praca indywidualna oraz grupowa – projekt oraz wykonanie dekoracji dla powierzchni użytkowej.

Formularz zgłoszeniowy można przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej: projekty@wck.org.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Wejherowskiego Centrum Kultury w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255.
Dodatkowych informacji można uzyskać pod numerem telefonu 58 672 27 75 wew. 49

Formularz zgłoszeniowy zamieszczony jest na dole strony (Formularz zgłoszeniowy na warsztaty - WIELKOFORMATOWA DEKORACJA ŚCIENNA INSPIROWANA WZORNICTWEM UŻYTKOWYM SZWECJI).

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń !

O projekcie
Międzynarodowy projekt „Nadbałtycki szlak designu” dotyczący wzornictwa użytkowego realizowany przez Wejherowskie Centrum Kultury współfinansowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Edukacja/Edukacja kulturalna

Projekt rozpoczął się 01.09.2014 r. i będzie realizowany do 30.11.2016 r.

Głównym celem projektu jest przełamanie stereotypów podejścia do designu jako czegoś niedostępnego, ekskluzywnego i przeznaczonego dla nielicznych.

„Nadbałtycki szlak designu” nawiązuje nazwą do krajów partnerskich – Polski, Litwy, Rosji, Szwecji i historycznych szlaków kupieckich stanowiących inspirację dla sztuki użytkowej.
Słowo szlak wskazuje drogę jaką przebyło wzornictwo użytkowe i przyszłe formy rozwoju.

Tematyka wzornictwa użytkowego podjęta w projekcie nawiązuje do otwartego dialogu w środowisku artystycznym o miejscu wzornictwa użytkowego we współczesnej sztuce.
Osoby zainteresowane mogą wziąć udział w warsztatach i kursach e-learningowych oraz nawiązywać współpracę i kontakty z designerami z 4 partnerskich krajów.

Na specjalnie stworzonym portalu design.wck.org.pl dostępne są e-kursy, e-konsultacje, e-wystawy, design-space i nagrane warsztaty dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie wzornictwa użytkowego.

Udział czterech krajów wyznacza różnorodność sztuki użytkowej i wpływ narodowego nurtu sztuki dekoracyjnej i dzieli projekt na sezony.
I POLSKA - XI'2014-IV'2015
II LITWA - V'2015-X'2015
III ROSJA - XI'2015-IV'2016
IV SZWECJA - V'2016-X'2016

Kluczem każdego sezonu są: bryła, faktura, przestrzeń i światło (wg S. Kościelecki).

W każdym sezonie prowadzone są warsztaty z 4 dziedzin:
1. grafika
2. ceramika i szkło
3. tkanina i ubiór
4. meble i wnętrza

Na koniec każdego sezonu organizowane są Festiwale Designu oraz wystawy prac.
Festiwal Designu kończący sezon szwedzki w projekcie odbędzie się dnia 22 października 2016 r. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Pliki do pobrania

Newsletter

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasza Strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Wejherowskie Centrum Kultury do celów marketingowych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możecie w każdej chwili cofnąć. Informujemy, że poprzez dalsze korzystanie z naszej Strony, bez zmiany ustawień Państwa przeglądarki, wyrażacie zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Państwa urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ustawienia w zakresie cookie możecie Państwo zawsze zmienić (więcej o cookie znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności) ZAMKNIJ