YouTube

250 lat teatru pomorskiego - OGÓLNOPOLSKI KONKURS INTERDYSCYPLINARNY

  • Start: 2015-11-30 18:00
  • Miejsce: Sala Konferencyjna

OGÓLNOPOLSKI KONKURS INTERDYSCYPLINARNY
„Teatr w słowie i obrazie zaklęty”

Z okazji obchodów 250-lecia istnienia teatru publicznego Filharmonia Kaszubska - Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Interdyscyplinarnym pn. „Teatr w słowie i obrazie zaklęty”.

250 lat teatru polskiego to brzmi dumnie! Za nami historia ćwierćwiecza instytucji, która od początku swego istnienia kształtowała gusta kolejnych pokoleń, pobudzała do walki o wolność, wskazywała drogę rozwiązywania problemów narodowych i osobistych, realizowała Arystotelesowską zasadę „bawić, uczyć, wzruszać”.

Konkurs został ogłoszony w ramach projektu pn. „3 odsłony Teatru Pomorskiego” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Teatr 2015-Promesa/250-lecie teatru publicznego w Polsce. Edukacja teatralna i promocja teatru.

Konkurs poświęcony jest lokalnym teatrom w Polsce. Uczestnikami konkursu mogą być osoby w wieku
do 19 lat, których zadaniem będzie zaprezentowanie historii teatru w ich regionie.
Co wiesz o teatrze amatorskim, który realizuje swoje podstawowe zadania, często od wielu lat, nie w blasku fleszy, w Twoim regionie?

Cel nadrzędny konkursu to upowszechnienie historii teatru działającego w danym regionie, w tym np. inicjatorów ruchu amatorskiego, reżyserów, aktorów, scenografów, charakteryzatorów itp. oraz efektów ich pracy: wystawione spektakle, plakaty teatralne, rekwizyty itp.

Konkurs będzie przeprowadzony w kategoriach:
a) SŁOWO
b) OBRAZ
c) MULTIMEDIA

Efekty konkursu zostaną udostępnione według standardów Creative Commons 3.0, zdigitalizowane
i upowszechnione. Prace konkursowe będą umieszczone na portalu Wejherowskiego Centrum Kultury na prawach wolnej licencji Creative Commons 3.0.

Wszystkich chętnych do zmierzenia się z co najmniej jedną odsłoną teatru w 250 rocznicę Teatru Publicznego w Polsce, prosimy o kontakt mailowy pod adresem: projekty@wck.org.pl.

Po zgłoszeniu chęci udziału w konkursie na podany wyżej adres uczestnicy konkursu będą na bieżąco informowani o kolejnych etapach realizacji konkursu, regulaminie i ważnych datach związanych z udziałem w konkursie.

WAŻNE TERMINY:
Zgłaszać chęć udziału w konkursie można do 13 października 2015.

Termin nadsyłania prac mija 13 listopada br.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 27 listopada, a opublikowanie wyników konkursu na stronie internetowej www.wck.org.pl będzie miało miejsce w dniu 30 listopada.

Rozdanie nagród dla zwycięzców nastąpi podczas konferencji w grudniu 2015 r. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Serdecznie zapraszamy do udziału w zmaganiach teatralnych!

Projekt pn. „3 odsłony teatru pomorskiego” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt ma upowszechnić historię teatru pomorskiego w 3 odsłonach–słowie (teatr radiowy), obrazie (teatr telewizji) i w mediach (nowe technologie jako współczesne narzędzia edukacyjne i artystyczne). Wejherowskie Centrum Kultury- Filharmonia Kaszubska we współpracy ze szkołami regionu Małego Trójmiasta Kaszubskiego będzie popularyzować osiągnięcia pomorskiego teatru i lokalnych grup teatralnych na tle 250 lat Teatru Polskiego. Zadaniem uczestników będzie odkrywanie historii lokalnych teatrów (współpraca z seniorami i osobami zaangażowanymi w twórczość teatralną) oraz popularyzacja ich osiągnięć poprzez wspólnie przygotowane happeningi, publikacje multimedialne, narzędzia do edukacji kulturalnej i artystycznej. Efekty twórczej pracy uczestników projektu–kroniki, publikacje, e-booki, animacje i improwizacje teatralne - ogólnie dostępne (licencja Creative Commons 3.0) na platformie Wejherowskiego Centrum Kultury, szkół i Cyfrowej Biblioteki Wejherowa.
TEMATY PRZEWODNIE PROJEKTU
W ramach realizacji projektu zaplanowano popularyzowanie historii teatru pomorskiego i osiągnięć lokalnych grup teatralnych, w szczególności w wybranych tematach:
1. Fotografia w teatrze – nawiązanie do pracy teatralnych fotografów, przypomnienie tradycji fotografowania zespołu teatralnego odpowiedzialnego za poszczególne realizacje teatralne w teatrach, prezentacja historii teatralnych fotografów – opis ich pracy i historii poszczególnych osób,
2. Kostiumy (w tym buty i dodatki) w teatrze – rola kostiumów w spektaklu teatralnym na przestrzeni lat, specyfika pracy kostiumologa i pracowni teatralnej,
3. Scenografia w teatrze – adaptacja scenografii do kolejnych trendów w teatrze, formy i techniki, ewolucja pod względem technologicznym,
4. Happeningi jako współczesne działania parateatralne,
5. Lokalne realizacje teatralne i historia teatru pomorskiego,
6. Plakat teatralny – zmiany, stosowane techniki, twórcy plakatu teatralnego, specyfika oddziaływania na widzów,
7. Archiwum o lokalnej tradycji teatru – wdrożenie nowych technologii w promowanie i upowszechnianie teatru poprzez opracowanie internetowej bazy tematycznej.

Projekt zakłada:
5 x WARSZTATY
3 x WYSTAWY
OGÓLNOPOLSKI KONKURS INTERDYSCYPLINARNY
KONFERENCJA 8 grudnia
2 PROJEKTY BADAWCZE realizowane przez partnerskie szkoły
2 projekcje TEATRu TELEWIZJI
3 SŁUCHOWISKA
PUBLIKACJa książkowa „Teatr w fotografii”
POPULARYZACJA W MEDIACH - udostępnienie zasobów powstałych podczas trwania projektu w Wejherowskiej Bibliotece Cyfrowej oraz na platformie Wejherowskiego Centrum Kultury
POPULARYZACJA W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ: pochód przebierańców, gra miejska
LEKCJE TEATRALNE (uczniowie każdej partnerskiej szkoły przygotują scenki rodzajowe – improwizacje teatralne podczas parady teatralnej)

Termin realizacji:
01.01.2015 do 31.12.205

Partnerzy
1. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 Wejherowo
2. I Liceum Ogólnokształcące Wejherowo
3. Szkoła Społeczna Wejherowo
4. Przedszkole Sióstr Zmartwychwstanek Wejherowo
5. Zespół Szkół nr 1 Reda
6. Miejski Dom Kultury Reda

– wszystkie działania są bezpłatne

Wyniki OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU INTERDYSCYPLINARNEGO

Kategoria OBRAZ

• W kategorii wiekowej 13-15:
Dwie pierwsze równorzędne nagrody dla:
- Piotra Górkowskiego, Samorządowe Gimnazjum im. I. Łukasiewicza w Gniewinie za prezentację multimedialną „Grupy teatralne i kabaretowe Gmina GNIEWINO”
Oraz
- Weroniki Literskiej, Zespół Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej za plakat „List do Ludożerców”.

Wyróżnienia dla:
- Zespołu „Wicherki”: Przemysław Birr, Kornelia Zarach, Weronika Literska, Tomasz Kostuch, Zespół Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej za film rejestrujący spotkania z ludźmi teatru.
-Małgorzaty Krause, Zespół Szkół nr 7 w Chojnicach, Gimnazjum nr 3 im. Ks. J. Twardowskiego za plakat „Zwiadowcy”.
-Moniki Wirkus, Zespół Szkół nr 7 w Chojnicach, Gimnazjum nr 3 im. Ks. J. Twardowskiego za plakat „Romeo i Julia”.
- Alicji Pateli, Zespół Szkół nr 7 w Chojnicach, Gimnazjum nr 3 im. Ks. J. Twardowskiego za prezentację multimedialną „Amatorski kaszubski teatr z Chojnic”.

• W kategorii wiekowej 16-19:
Wyróżnienie dla:
Natalii Wilc, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie za plakat „Jezioro Łabędzie”.

Kategoria SŁOWO

• W kategorii wiekowej 13-15:
Wyróżnienie dla: Alicji Pateli, Zespół Szkół nr 7 w Chojnicach, Gimnazjum nr 3 im. Ks. J. Twardowskiego za pisemny wywiad z Janiną Kosiedowską (założycielką Amatorskiego Kaszubskiego Teatru z Chojnic).

• W kategorii wiekowej 16-19:
Wyróżnienie dla:
Marceliny Majer, Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie za wiersz pt. „Katharsis”.

W kategorii MULTIMEDIA nie wpłynęły żadne prace.

Wywiad

Opinie o projekcie
Z okazji obchodów 250-lecia istnienia teatru publicznego Filharmonia Kaszubska - Wejherowskie Centrum Kultury, również dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego skrupulatnie i z powodzeniem realizowała punkty projektu „3 Odsłony Teatru Pomorskiego”
Zadaniem do zrealizowania było upowszechnienie historii teatru pomorskiego w 3 odsłonach: w słowie jako teatr radiowy, w obrazie jako teatr telewizji i w mediach jako nowych technologii i współczesnych narzędzi edukacyjnych i artystycznych.
Młodzież uczestniczyła w warsztatach, happeningach, wystawach, spektaklach i prelekcjach, których zadaniem było ułatwienie odkrycia historii lokalnych teatrów, a także poszerzenia artystycznych horyzontów w wielopłaszczyznowy sposób. Młodzi adepci sztuki teatralnej mogli między innymi odkryć, co kryje w sobie teatr za kulisami, jak powstają dzieła dramaturgiczne, scenograficzne, czy kostiumy. Mieli niebywałą szansę posłuchać o teatrze nieutrwalonym w piśmiennictwie, a także sami mogli stać się twórcami opowieści o lokalnych grupach teatralnych.
Co ważne w tej realizacji i uważam, że jestem zobligowana by to podkreślić, że prócz obecności znakomitych gości – ludzi teatru – zarażających swą twórczą pasją uczestników projektu, to na słuszne uznanie zasługuje również obecność środowisk twórczych wraz z opiekunami.
Wyraźnie widać, że bez ich zaangażowania i konceptu działań, nie można by było w ogóle mówić o zjawisku, jakim jest teatr lokalny, nie można by było badać jego historii i przekazywać myśli twórczej przyszłym pokoleniom. Udział wielu grup teatralnych z regionu pomorskiego, w świadomy sposób identyfikujących się ze swoją historią, pozwala stwierdzić, iż mimo słusznych obchodów istnienia Teatru Narodowego, warto dostrzec też te przejawy działalności, które dzieją się może na mniejszej scenie, ale również są to słuszne sprawy przepełnione pasją i bezwarunkowym oddaniem sztuce teatralnej.

z wyrazami uznania dla wszystkich Ludzi Teatru
Magdalena Hierowska

Pliki do pobrania

Newsletter

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasza Strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Wejherowskie Centrum Kultury do celów marketingowych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możecie w każdej chwili cofnąć. Informujemy, że poprzez dalsze korzystanie z naszej Strony, bez zmiany ustawień Państwa przeglądarki, wyrażacie zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Państwa urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ustawienia w zakresie cookie możecie Państwo zawsze zmienić (więcej o cookie znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności) ZAMKNIJ