YouTube

Stolemy Energii

  • Start: 2019-06-15 08:15
  • Miejscowość: Wejherowo

Wejherowskie Centrum Kultury w Filharmonii Kaszubskiej we współpracy z Urzędem Miasta Wejherowa i porozumieniu z firmą ENERGA-OPERATOR S.A. Oddział w Gdańsku. Rejon Dystrybucji w Wejherowie, rusza z akcją Stolemy Energii, która ma na celu upiększenie otaczającej nas przestrzeni. Dziesięciu artystów z Pomorza i okolic zajmie się odmalowywaniem stacji transformatorowych znajdujących się na terenie naszego miasta. Mało estetyczne budki w których "mieszka" prąd zyskają zupełnie nowe oblicze. Powstaną na nich bowiem prawdziwe dzieła sztuki w postaci murali.

Malarstwo ścienne to coraz częściej realizowana w przestrzeni miejskiej forma sztuki. Murale, które pojawiają się w tkance wizualnej miasta podnoszą atrakcyjność i uwypuklają walor estetyczny dzielnic i osiedli. Zgłosiło się do nas sporo niezwykle utalentowanych osób, ale obecnie planujemy odnowić tylko dziesięć obiektów. Wybór był więc niezwykle trudny, ale efekt z pewnością będzie zachwycający - mówi Karol Formela - koordynator projektu Stolemy Energii z ramienia Wejherowskiego Centrum Kultury.

Powstające prace inspirowane będą tematyką kaszubską i niezwykle charakterystycznym wzorem kaszubskiego haftu. Przygotowane projekty zaskakują różnorodnością spojrzeń na ten tematykę. Łączy je jednak jedno – wszystkie pozwolą organizatorom przypomnieć, że to właśnie Wejherowo uznawane jest za duchową stolicę Kaszub.

Wielkoformatowe dzieła sztuki zastąpią nieestetyczne napisy i przypadkowe bazgroły, które obecnie często dostrzec możemy na mijanych codziennie trafostacjach. Powstałe prace z całą pewnością staną się dodatkową atrakcją naszego miasta i będą przyciągały spojrzenia nie tylko jego mieszkańców, ale też turystów.

Artyści przystąpią do pracy w najbliższych tygodniach, tak by pod koniec lipca wszystkie zaplanowane trafostacje zyskały nowe oblicze i mogły cieszyć oczy mijających je przychodniów. Obiekty, które zazwyczaj mijamy bezrefleksyjnie i nie zwracamy na nie uwagi będą prezentowały się niezwykle efektownie.

Kalendarz repertuaru

Maj 2020
P W Ś C P S N
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Newsletter

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasza Strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Wejherowskie Centrum Kultury do celów marketingowych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możecie w każdej chwili cofnąć. Informujemy, że poprzez dalsze korzystanie z naszej Strony, bez zmiany ustawień Państwa przeglądarki, wyrażacie zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Państwa urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ustawienia w zakresie cookie możecie Państwo zawsze zmienić (więcej o cookie znajdziecie Państwo w naszej Polityce prywatności) ZAMKNIJ